Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Praga ogłasza przetarg na zakup 15 przegubowych trolejbusów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-04-14 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Praga ogłasza przetarg na zakup 15 przegubowych trolejbusów
fot. Solaris
Praga konsekwentnie zmierza do elektromobilności z wykorzystaniem trolejbusów bateryjnych. DPP, operator komunikacji w czeskiej Pradze, ogłasza przetarg na zakup 15 przegubowych pojazdów, które mają obsługiwać obecną linię 140.

Zamówienie obejmuje 15 trolejbusów. Praga wymaga pojazdów o długości 17-19 m z 35-45 miejscami siedzącymi. Pojazdy będą w pełni niskopodłogowe i klimatyzowane. Wyposażenie obejmuje monitoring i system liczenia pasażerów. Prędkość konstrukcyjna powinna wynosić co najmniej 65 km/h. Wymagany zasięg to co najmniej 12 km przy włączonym ogrzewaniu i klimatyzacji, a minimalna żywotność akumulatorów to 60 miesięcy lub 280 tys. km.

Przy wyborze pod uwagę brane będzie sześć kryteriów. Najważniejsza będzie cena, a pozostałe kryteria to długość gwarancji pojazdu, koszt zaleconej obsługi pojazdu, koszty obsługi pogwarancyjnej lub pogwarancyjnej, koszt wymiany akumulatora trakcyjnego a także pakiet zarządzania energią. Zwycięzcę poznamy jesienią, a dostawa pierwszego pojazdu do testów na nowej infrastrukturze planowana jest latem 2022 r. Pozostałe pojazdy zostaną dostarczone jesienią, kiedy ruszy komunikacja trolejbusowa na linii 140 Palmovka – Miškovice. Wartość zamówienia szacowana jest na 300 mln koron czeskich, z czego 85% pochodzi ze środków unijnych.

Pod koniec lutego DPP otrzymał pozwolenie na budowę na prace związane z elektryfikacją odcinków linii 140, która zmieni numer na 58. Długość trasy – tam i z powrotem – wynosi 23,35 km. – Część trasy przy ulicy Proseckiej to strome podjazd, zużycie oleju napędowego na tej linii sięga około 52 litrów na 100 km, co oznacza znaczną emisję do otoczenia. Dzięki cichszej i całkowicie bezemisyjnej pracy, nowe trolejbusy bateryjne będą dużo bardziej przyjazne dla otoczenia. O ile w trakcie przetargu i budowy infrastruktury ładowania nie wystąpią duże komplikacje, to pierwszy akumulatorowy trolejbus przegubowy na przedłużonej linii 58 chcielibyśmy przetestować pod koniec przyszłego lata. Pasażerowie mogliby zacząć korzystać z nowych trolejbusów w pełnej eksploatacji na linii 58 pod koniec 2022 r. ¬powiedział Jan Barchánek, szef działu autobusowego DPP. Przewidziano ładowanie dynamiczne, w czasie jazdy, oraz statyczne – na pętlach Palmovka i Čakovice. Przewidziano też 18 stanowisk ładowania na terenie zajezdni Klíčov.

– Ogłoszenie umowy na zakup 15 trolejbusów przegubowych na baterie jest ważnym krokiem w realizacji projektu elektryfikacji pierwszej linii autobusowej w praskiej komunikacji miejskiej i jednoczesnym przywróceniu trolejbusów do codziennej eksploatacji w Pradze po 50 latach. Wiosną tego roku rozpoczną się pierwsze prace budowlane na ulicy Proseckiej, prowadzimy przetarg na zakup dwuczłonowych trolejbusów o dużej pojemności do obsługi linii 119 na lotnisko Václava Havla w Pradze, przygotowujemy elektryfikację z czterech innych linii autobusowych na lewym brzegu Wełtawy. Ostatnio razem z regionem środkowoczeskim zatwierdziliśmy wprowadzenie trolejbusów do miejscowości Brandýs nad Labem-Stará Boleslav i Kostelec nad Labem. Ponadto DPP przygotowuje w tym roku zamówienie publiczne na zakup do 140 autobusów hybrydowych, a w grudniu pojedziemy pierwszym elektrobusem w nowych barwach PID –powiedział Adam Scheinherr, zastępca burmistrza ds. transportu i przewodniczący rady nadzorczej DPP.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Praga z pozwoleniem na budowę trasy tramwajowej i trolejbusowej

Przestrzeń

Praga z pozwoleniem na budowę trasy tramwajowej i trolejbusowej

Witold Urbanowicz 04 marca 2021

Praga rusza z przetargiem na zakup 20 dwuprzegubowych trolejbusów

Przestrzeń

Praga rusza z przetargiem na zakup 20 dwuprzegubowych trolejbusów

Witold Urbanowicz 29 października 2020

Praga zaprojektuje nowe trasy trolejbusowe. Ruszył przetarg

Przestrzeń

Praga zaprojektuje nowe trasy trolejbusowe. Ruszył przetarg

Witold Urbanowicz 02 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5