Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Praga i Wrocław zatrzymają stare tramwaje z myślą o Ukrainie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
05-03-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Praga i Wrocław zatrzymają stare tramwaje z myślą o Ukrainie
fot. Nillerdk (talk), lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
W wyniku rosyjskich działań wojennych uszkadzana jest też infrastruktura komunikacyjna. Odbudowa systemów tramwajowych będzie stanowiła w przyszłości duże wyzwanie. Dlatego już teraz władze przedsiębiorstw komunikacyjnych w Pradze i Wrocławiu, zdając sobie sprawę z sytuacji, zapowiedziały wstrzymanie kasacji i sprzedaży wycofywanych z eksploatacji tramwajów, które w przyszłości mogą przydać się jeszcze ukraińskim miastom.

Wojna rosyjsko-ukraińska może być gwoździem do trumny dla wielu systemów tramwajowych i trolejbusowych w Ukrainie – w związku ze zniszczeniami czy po prostu brakiem środków na utrzymanie, niezbędne remonty czy jakikolwiek rozwój. Tak stało się już np. z sieciami tramwajowymi w Konstantynówce, Awdijiwce czy Kramatorsku w Donbasie.

Kolejne doniesienia z Ukrainy jasno pokazują, że wojna jest prowadzona na wyniszczenie – strona rosyjska ostrzeliwuje też obiekty cywilne. Celowo bądź przypadkowo uszkodzona została już jedna z zajezdni tramwajowych w Charkowie wraz ze znajdującymi się tam tramwajami.

Przywrócenie komunikacji tramwajowej i trolejbusowej będzie wymagało ogromnego wysiłku, biorąc pod uwagę wszystkie inne zniszczenia. Z tych wyzwań zdają sobie sprawę już inne europejskie miasta – pierwsze już zadeklarowały pomoc. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), operator komunikacji w Pradze, zapowiedział, że przekaże ukraińskim miastom 15 wycofanych z eksploatacji i niesprzedanych tramwajów T6A5. DPP zaoferuje też stare, ale sprawne autobusy, które nie będą już potrzebne w Pradze. Oczywiście transport pojazdów będzie możliwy po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie.

Podobne działania zapowiedział także Wrocław. – Jest pewien że także tam [w Charkowie, na Ukrainie – red.] wróci pokój i normalność. Dlatego podjąłem decyzję o czasowym wstrzymaniu sprzedaży wycofywanych z eksploatacji wagonów Konstal 105Na. Wierzę, że tuź po wojnie, w okresie przejściowym pomogą powrocie do normalności jednemu z ukraińskich miast – zapowiedział Krzysztof Balawejder, szef MPK Wrocław.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5