Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PR zastępują likwidowany PKS Lubliniec

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
24-04-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
PR zastępują likwidowany PKS Lubliniec
fot. Kasper FiszerPociąg PR w Częstochowie
Przewozy Regionalne uruchomią dwa nowe kursy w rejonie Lublińca, które zastąpią wycofane połączenia autobusowe. Spółka rozszerza swoją ofertę na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Skala udogodnień jest jednak bardzo niewielka w porównaniu z trudnościami, jakie wynikają z wycofywania się PKS Lubliniec z obsługi pogranicza województw śląskiego i opolskiego.

Jak poinformowały niedawno Przewozy Regionalne, 16 kwietnia rozszerzona została oferta przewozowa spółki na terenie województwa śląskiego. – [Zostały] uruchomione nowe połączenia w relacjach Częstochowa - Lubliniec oraz Lubliniec - Herby Stare - Tarnowskie Góry – czytamy w oficjalnym komunikacie spółki. Zmiana została wprowadzona do rozkładu jazdy dość niespodziewanie – jej zapowiedź pojawiła się z niewielkim wyprzedzeniem.

Samorząd zareagował na likwidację PKS

Nowy pociąg odjeżdża z Częstochowy o 6:38, by dotrzeć do Lublińca o 7:15. 20 minut później rozpoczyna tam bieg kurs przez Herby Stare i Boronów do Tarnowskich Gór, gdzie dociera o 8:22. – Pociągi nr 44267 i 44268 kursują od poniedziałku do piątku oprócz świąt – mówi Anna Piotrowska, rzecznik prasowy Oddziału Łódzkiego Przewozów Regionalnych (Polregio), który obsługuje dodatkowe kursy.

Jak tłumaczy przedstawicielka przewoźnika, ujęcie w rozkładzie jazdy dwóch pociągów kategorii Regio związane jest ze zmianami na rynku komunikacji drogowej. – Nowe połączenia zostały uruchomione w związku z upadłością przewoźnika autobusowego – usłyszeliśmy. – Zostały one wprowadzone na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich – uzupełnia nasza rozmówczyni.

Czy dwa kursy to wystarczające uzupełnienie oferty?

Na łamach portalu transport-publiczny.pl informowaliśmy już o procesie likwidacji lublinieckiego PKS. Od początku 2017 r. spółka nadzorowana była przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jak tłumaczył nam resort, decyzja podyktowana była względami ekonomicznymi. Obecnie trwa proces likwidacji (a nie upadłości) przedsiębiorstwa – takie rozwiązanie miało być bowiem korzystniejsze dla pracowników, gdyż PKS wycofuje się z działalności gospodarczej relatywnie powoli.

– Uruchomienie wskazanych pociągów zapewnia mieszkańcom poranne połączenie z Częstochowy do Lublińca i daje możliwość dojazdu do szkół i miejsc pracy – przekonuje Anna Piotrowska. Jasnym jest jednak, że skala rozszerzenia działalności PR jest o wiele mniejsza niż skala pogorszenia sytuacji komunikacyjnej na skutek likwidacji PKS. Choć firma wykonuje jeszcze niektóre kursy, żaden z nich nie dociera do Częstochowy.

Do Wielunia pojadą autobusy zastępcze

Przypomnijmy, że mieszkańcy województwa śląskiego korzystający z usług PR muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. – W związku z zamknięciami torowymi wynikającymi z prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadzona będzie komunikacja zastępcza na odcinku Wieluń Dąbrowa – Herby Nowe – wskazuje Anna Piotrowska.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5