Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Poznański ZDM chce poszerzyć chodnik na Półwiejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2014-07-30 10:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznański ZDM chce poszerzyć chodnik na Półwiejskiej
fot. Robert Kucharczyk, domena publicznaStary browar od strony ul. Podwiejskiej
Skrzyżowanie ulicy Półwiejskiej i Królowej Jadwigi to jeden z najbardziej niebezpiecznych punktów w Poznaniu – potok pieszych jest tutaj bardzo duży a miejsca dla maszerujących osób jest niewiele. Aby dotrzeć do poznańskiego deptaku trzeba pokonać wąski pas wydzielony dla pieszych. To prawdopodobnie już niebawem się zmieni. Ale na pewno nie w tym roku.

Decyzja o poszerzeniu chodnika właściwie już zapadła. Poznański ZDM wyjaśnił, że prace nad realizacją projektu są na wczesnym etapie i obecnie trwa projektowanie. Docelowa wersja projektu koncepcyjnego, którego elementem jest przedmiotowy chodnik, nie została jeszcze przyjęta przez zarząd. Obecnie trwają bowiem wymagane konsultacje i uzgodnienia. Jednocześnie ZDM wskazuje, kto powinien odtworzyć istniejący chodnik do stanu pierwotnego – inwestor przy ul. Półwiejskiej 47.

– ZDM wie jak marnować miejskie pieniądze. Nakazuje prywatnemu inwestorowi odbudowę chodnika, wiedząc, że w perspektywie miesięcy chodnik będzie przebudowywany – komentuje kwestię lokalne stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania”.

Najprawdopodobniej poszerzenie chodnika zostanie wykonane na początku 2015 r. Wraz z poszerzeniem chodnika przy ulicy Półwiejskiej, planowane jest również poszerzenie przejścia dla pieszych na ulicy Królowej Jadwigi. To właśnie tędy na przystanki tramwajowe dostają się tłumy idące od strony ulicy Półwiejskiej. Zebra będzie się zaczynać bliżej krawędzi chodnika na rogu Półwiejskiej i Królowej Jadwigi. Prawdopodobnie będzie ona prowadzić na ukos od wysepki z przystankiem tramwajowym.

W przyszłości całe skrzyżowanie ma zostać przebudowane. Jest to jednak inwestycja możliwa do realizacji w dłuższej perspektywie, dlatego już teraz podejmowane są drobne kroki, aby ułatwić prowadzenie ruchu pieszego w tym miejscu.

Przebudowa jest konieczna ze względu na strategiczny charakter ulicy Królowej Jadwigi. Każdego dnia tysiące pieszych, rowerzystów i samochodów przemieszcza się tędy, udając się w różne strony Poznania. Dziś Królowej Jadwigi jest też wymieniana jako jedna z największych barier komunikacyjnych, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami czy dla rodziców z wózkami dziecięcymi i rowerzystów. Skrzyżowanie tej ulicy z Dolną Wildą i Półwiejską wymieniane jest też wśród najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w mieście.

Koncepcja przebudowy ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od ronda Rataje do mostu Dworcowego ma być gotowa do końca roku. Projekt wchodzi w skład gigantycznego projektu remontów na Ratajach, którego wartość szacuje się łącznie na 1 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy „zebry” znikną z przejść dla pieszych w La Paz?

Przestrzeń

Czy „zebry” znikną z przejść dla pieszych w La Paz?

Jakub Dybalski 27 sierpnia 2014

Jeff Speck: Miasta przyjazne pieszym się opłacają

Przestrzeń

Jeff Speck: Miasta przyjazne pieszym się opłacają

Jakub Dybalski 09 sierpnia 2014

Warszawa: To nie wina brukarzy, plany ws. Targowej nieaktualne

Przestrzeń

Warszawa: To nie wina brukarzy, plany ws. Targowej nieaktualne

Witold Urbanowicz 30 lipca 2014

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5