Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Poznań zapłaci za prąd ponad 300 milionów złotych więcej?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Poznań zapłaci za prąd ponad 300 milionów złotych więcej?
fot. Jakub Rosler
Poznań otworzył oferty w przetargu na dostawy energii elektrycznej. Wpłynęła tylko jedna oferta, która opiewała na 409 milionów złotych. Obecnie miasto płaci za prąd… 87 milionów złotych. Wzrost jest więc gigantyczny, a władze Poznania nie wykluczają unieważnienia całego postępowania oraz jego powtórki. Także MPK Poznań ma płacić za energię elektryczną znacznie więcej, co może zahamować rozwój elektromobilności w mieście.

Poznań podobnie jak inne polskie samorządy stoi aktualnie przed wyborem dostawcy energii elektrycznej na kolejne lata. Kilka dni temu otwarto oferty w przetargu dotyczącym tego zadania. Wpłynęła tylko jedna oferta, która zakłada cenę jednostkową za energię elektryczną na 2023 rok na ponad 2700 zł za MWh. Cena, która obowiązuje obecnie, wynosi 577,5 zł za MWh. Oznacza to, że proponowana w przetargu oferta jest wyższa aż o 370%.

Poznań chce zakupić energię elektryczną razem z innymi podmiotami w ramach jednej grupy zakupowej. Jak możemy przeczytać w komunikacie miasta, w tym roku grupa liczy 65 różnorakich podmiotów, poza miastem Poznań znalazły się tam także inne samorządy wchodzące w skład Metropolii Poznań jak również miejskiej jednostki, takie jak MPK czy ZDM.

Wzrost o ponad 300 milionów złotych

Ogromną skalę podwyżek ilustruje zestawienie cen energii elektrycznej w ostatnich latach. W 2021 roku miasto zapłaciło za prąd 51 milionów złotych, w obecnym roku będzie to około 87 milionów złotych, natomiast oferta jaka wpłynęła w przetargu winduje cenę energii na rok 2023 do poziomu około… 409 milionów złotych.

“To ogromna kwota - za tę cenę można by od zera zbudować ok. pięciu nowych szkół w Poznaniu. To również ok. jedna siódma dochodów własnych Miasta, szacowanych do uzyskania w przyszłym roku” – czytamy na stronie miasta.

Przetarg do unieważnienia

– Najnowszy przetarg na dostawę energii dla Poznania najprawdopodobniej zostanie unieważniony. Zaproponowane przez oferenta stawki są drastycznie wysokie, w naszej ocenie - spekulacyjne. Tak ogromnej zwyżki nie tłumaczy wzrost kosztów produkcji energii, czyli cen surowca i opłat za emisję CO2. Pozostała część to marża, obejmująca dodatkowo przewidywane wydatki na modernizację infrastruktury. Sieci przesyłowe są obecnie w fatalnym stanie, co jest efektem wieloletnich zaniedbań. Rozumiem, że te inwestycje są potrzebne, nie można jednak obciążać ich kosztami odbiorców w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. To cios nie tylko w finanse samorządów - w przypadku Poznania taka zwyżka oznacza wzrost kosztów o ponad 300 mln zł w skali roku. Ucierpi też zwykły obywatel oraz biznes, w tym szczególnie przemysł. To może zachwiać całą gospodarką – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Samorządowiec dodaje, że w obecnej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje rozpisanie przetargu na krótszy okres, a także apeluje do władz państwa o interwencję i ustabilizowanie cen energii.

Drogi prąd zatrzyma rozwój elektromobilności?

Podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, że znacznie więcej za prąd będzie musiało zapłacić także MPK Poznań. Obecnie przewoźnik płaci za energię elektryczną około 40 milionów złotych w skali roku. Po podwyżkach kwota ta urosłaby aż do 178 milionów złotych.

– W strukturze wydatków MPK Poznań energia elektryczna stanowi bardzo istotną pozycję i taka podwyżka cen na pewno zachwiałaby budżetem przedsiębiorstwa – mówi Jerzy Zalwowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. Ekonomiczno-Finansowych. – Drastyczny wzrost wydatków na energię może skutkować koniecznością ograniczenia planowanych przedsięwzięć, na przykład co najmniej spowolnić, a wręcz zahamować przestawienie się na tabor z napędem zeroemisyjnym, nie mówiąc o pozostałej infrastrukturze zajezdni – dodaje Zalwowski.

Ogromny cios dla rozwoju komunikacji miejskiej

MPK Poznań poza tramwajami użytkuje również sporą liczbę autobusów z napędem elektrycznym, których kursowanie wymaga prądu, co przekłada się na wykorzystanie energii elektrycznej.

– To byłby ogromny cios dla rozwoju ekologicznej komunikacji. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, do 2028 roku 30 procent taboru autobusowego powinno być zeroemisyjne. Dbając o komfort mieszkańców Poznania i chcąc spełnić te wymagania inwestujemy w autobusy elektryczne, a tak znaczne podwyżki cen energii stawiają nas w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej – mówi Marek Grzybowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. Technicznych.

Z podobnymi problemami mierzą się również inne miasta. Ostatnio opisywaliśmy przykład Kutna, gdzie wzrosty cen energii elektrycznej sprawią, że użytkowanie elektrobusów stanie się nieopłacalne.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Komunikacja

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Jakub Rösler 13 września 2023

Setki milionów złotych na autobusy i... tramwaje w Polsce Wschodniej

Prawo & Finanse

Poznań. Trwa rewitalizacja parku ks. Kirschke

Przestrzeń

Poznań. Trwa rewitalizacja parku ks. Kirschke

Redakcja/inf. pras. 14 sierpnia 2022

Poznań. Trwa metamorfoza ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego

Przestrzeń

Zobacz również:

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Komunikacja

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Jakub Rösler 13 września 2023

Setki milionów złotych na autobusy i... tramwaje w Polsce Wschodniej

Prawo & Finanse

Poznań. Trwa rewitalizacja parku ks. Kirschke

Przestrzeń

Poznań. Trwa rewitalizacja parku ks. Kirschke

Redakcja/inf. pras. 14 sierpnia 2022

Poznań. Trwa metamorfoza ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5