Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań wyłącza w centrum światła i sobie to chwali

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-03-01 17:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań wyłącza w centrum światła i sobie to chwali
fot. WU
Poznań jest zadowolony z efektów eksperymentalnego wyłączenia sygnalizacji świetlnych w ścisłym centrum miasta. – Widzimy, że przepustowość się poprawia, kultura kierowców rośnie – przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Od 2015 r. Poznań wyłącza wybrane sygnalizacje w ścisłym centrum, w obrębie I ramy komunikacyjnej. Początkowo wyłącznie testowo, ale eksperyment obejmuje kolejne skrzyżowania i przejścia. Teraz przykładowo wyłączonych jest kilka sygnalizacji na ul. Św. Marcin. – Robimy to bardzo roztropnie, bo boimy się również wypadków – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Rezultaty eksperymentu są obiecujące. – Widzimy, że przepustowość się poprawia, kultura kierowców rośnie. Wyłączenie świateł powoduje znacznie płynniejszy ruch samochodowy, ale jednocześnie też większy komfort pieszych przy przechodzeniu przez ulicę – mówi Jaśkowiak. Faktycznie, w ciągu dnia przejście przez ulicę w centrum nie stanowi problemu, jest też znacznie szybsze dzięki braku konieczności oczekiwania na zielone światło.

Obserwacje co do skutków wyłączania świateł potwierdza też MPK, którego autobusy i tramwaje przejeżdżają przez centrum. – Ruch jest o wiele bardziej płynny, a nasze pojazdy są punktualniejsze. Każde wyłączenie sygnalizacji było z nami konsultowane. Teraz walczymy o wyłączenie świateł u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kościelnej. To naprawdę będzie duża ulga – mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Władze Poznania podkreślają, że wyłączaniu sygnalizacji świetlnych towarzyszy uspokajanie ruchu. – Z tym wiąże się również rozbudowanie strefy Tempo 30, bo te limity prędkości skutkują tym, że kierowcy wolniej jeżdżą – twierdzi prezydent Poznania.
Podobne rozwiązania pojawiają się też na Europie Zachodniej. Doświadczenia z tych miast, w których wprowadzono strefy bez świateł czy znaków, wskazują na spadek liczby wypadków. Kierowcy, gdy nie są pewni kto ma pierwszeństwo, zachowują większą ostrożność – nawiązują kontakt z innymi uczestnikami ruchu, zmniejszają prędkość, rozglądają się.

O tym, że sygnalizacja świetlna nie zawsze poprawia bezpieczeństwo, mówił też Łukasz Puchalski, dyrektor warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich. – Mamy taką świadomość, że jak jest sygnalizacja świetlna, to ktoś myśli za nas i jak świeci się zielone, to nie trzeba sprawdzać, czy jest bezpiecznie, czy ktoś nie wchodzi na przejścia. Zasada ograniczonego zaufania u wszystkich się wyłącza – wskazywał Puchalski. Warszawa na razie jednak nie powtarza poznańskiego eksperymentu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Problematyczna sygnalizacja przy dworcu

Komunikacja

Łódź: Problematyczna sygnalizacja przy dworcu

Roman Czubiński 01 lutego 2017

Warszawa. Masaż odpowiedzią na lekceważenie rowerzystów

Prawo & Finanse

Warszawa. Masaż odpowiedzią na lekceważenie rowerzystów

Rafał Stawecki 10 grudnia 2016

Sygnalizacje dla rowerzystów. Jak to robią w Holandii

Komunikacja

Sygnalizacje dla rowerzystów. Jak to robią w Holandii

Rafał Stawecki 13 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5