Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: Wolne Tory czekają na zagospodarowanie. Tereny po ZNTK sprzedane

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-07-19 12:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: Wolne Tory czekają na zagospodarowanie. Tereny po ZNTK sprzedane
mat. UM Poznań
Dla nieruchomości będących w użytkowaniu ZNTK Poznań wyłoniony został nabywca, który zaoferował cenę 206,111 mln zł. Teren o powierzchni prawie 20 hektarów kupiła spółka z Krakowa. To kolejny ważny krok w stronę stworzenia w centrum Poznania nowej, atrakcyjnej dzielnicy: Wolne Tory.

Chodzi o tereny, które stanowią własność Skarbu Państwa, ale zostały oddane w użytkowanie wieczyste na rzecz spółki ZNTK Nieruchomości. Zajmują łączną powierzchnię prawie 20 hektarów. Syndyk masy upadłościowej podejmował próby ich sprzedaży od wielu lat, jednak dopiero w ostatnim postępowaniu – przeprowadzonym 30 czerwca w trybie z wolnej ręki – oraz negocjacjom bezpośrednim, które przeprowadzono 13 lipca, udało się wyłonić nabywcę. To krakowska spółka Ceglana.

Podpisanie umowy przenoszącej prawa do nieruchomości planowane jest do końca bieżącego roku. ¬–To doskonała wiadomość. Udana sprzedaż tego terenu to dowód zaufania inwestorów do Poznania i prowadzonej przez nas polityki. To ważny krok przybliżający nas do utworzenia w centrum miasta nowej, ważnej dzielnicy, jaką są Wolne Tory. Jesteśmy otwarci na rozmowy z inwestorem w zakresie wzajemnej współpracy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wolne Tory to rozległy obszar o powierzchni ok. 117 ha położony pomiędzy Wildą i Łazarzem. Od południa jego granicę stanowi ulica Hetmańska. Nie ma jeszcze obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale w marcu 2017 roku rada miasta zdecydowała o przystąpieniu do jego opracowania.

Projekt planu przewiduje zarówno funkcje zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, usługowej, oświatowej jak i tereny zieleni, placu miejskiego i dróg publicznych i wewnętrznych. Na zaniedbanych dotąd terenach ma powstać nowoczesna dzielnica o charakterze śródmiejskim. Na całym obszarze zaplanowano wiele terenów zielonych oraz przestrzenie ogólnodostępne dla mieszkańców, otoczone zwartą, prestiżową zabudową.

Całość obszaru ZNTK objęta jest ochroną konserwatorską – to zespoły urbanistyczno-architektoniczne najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania, wpisane do rejestru zabytków. Z tego powodu wszelkie prace na tym terenie wymagają uzyskania wcześniej pozwolenia konserwatorskiego (także na rozbiórki obiektów).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań: Jak będą wyglądać "Wolne Tory"?

Przestrzeń

Poznań: Jak będą wyglądać "Wolne Tory"?

Redakcja 27 września 2018

Poznań. Czy Nowe Wolne Tory spełnią oczekiwania?

Przestrzeń

Poznań. Czy Nowe Wolne Tory spełnią oczekiwania?

Olga Plesińska 04 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5