Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: Wakacyjne remonty i letni rozkład jazdy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-22 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: Wakacyjne remonty i letni rozkład jazdy
fot. UM Poznań
W wakacje zostaną przeprowadzone kolejne planowane remonty torowisk. Prace będą wykonywane w rejonie ulic Roosevelta-Pułaskiego i Przełajowej. Spowodują one konieczność wprowadzenia zmian w transporcie z uwagi na zamknięcie trzech pętli tramwajowych zlokalizowanych przy ulicach: Wilczak, Połabska i Piątkowska. Roboty rozpoczną się w sobotę, 27 czerwca. Tego samego dnia na liniach ZTM zacznie obowiązywać letni rozkład jazdy.

– Przygotowany wspólnie z MPK Poznań plan remontów został tak opracowany, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego - mówi Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu ds. Infrastruktury Transportowej. W miarę możliwości, w jednym terminie są wykonywane wszystkie roboty mające wpływ na funkcjonowanie komunikacji na jednej trasie. Tak będzie m.in. w przypadku prac na trasie prowadzącej na Winogrady.

Wszystkie zaplanowane prace zostały skoordynowane z dużymi inwestycjami transportowymi, takimi jak budowa trasy tramwajowej na Naramowice czy modernizacja ronda Rataje. Prace na Winogradach nie tylko znacząco poprawią standard przejazdu trasami z pętli Wilczak i Połabska. Ich celem jest także przygotowanie do przejazdu tramwaju, który już w przyszłym roku będzie poprzez przystanek Wilczak kursował z Naramowic do centrum.

- Kompleksowy remont torowiska ma na celu podniesienie jego jakości i trwałości. Przeprowadzone teraz prace będą procentowały w przyszłości, zapewniając po uruchomieniu trasy na Naramowice pewny, wygodny, bezpieczny i sprawny przejazd tramwajem do centrum - mówi Marek Grzybowski członek Zarządu MPK Poznań ds. Technicznych.

To istotne, bo przeznaczone do modernizacji odcinki nie były remontowane od połowy lat 90., a fragmenty torowiska na ul. Przełajowej - od połowy lat 80. XX wieku.

Zakres prac remontowych

W terminie od 27 czerwca (sobota) do 31 sierpnia zostaną wykonane następujące prace:
- ulica Roosevelta (od wjazdu na PST do przystanku Poznańska): wymiana nawierzchni torowej i drogowej
- węzeł Aleja Wielkopolska /ulica Pułaskiego: kompleksowy remont węzła rozjazdowego wraz z platformami przystankowymi, wymiana łuku torowiska na ulicach Małopolska/Wołyńska,
- ulica Pułaskiego (od węzła przy Al. Wielkopolskiej do ul. Przepadek): wymiana nawierzchni torowej i drogowej na przejazdach
- ulica Przełajowa (od ul. Winogrady do zakresu budowanej trasy na Naramowice): kompleksowy remont torowiska i przystanków.

Zmiany w funkcjonowaniu transportu


Prace spowodują konieczność wprowadzenia zmian w transporcie. Remont uniemożliwi bowiem dojazd do trzech pętli tramwajowych zlokalizowanych przy ulicach: Wilczak, Połabska i Piątkowska. Na czas prac zostaną one zamknięte, a linie na których dojeżdżają do nich tramwaje numer 3 i 4 (Wilczak, Połabska) oraz 11 (Piątkowska) zostaną zawieszone. Zmienione zostaną także trasy linii nr 9 i 10.
"Dziewiątka" pojedzie skróconą trasą (bez dojazdu do pętli Piątkowska) - na moście Teatralnym skręci w lewo i przez Kaponierę i Św. Marcin wróci na swoją trasę do Dębca.

Z kolei "dziesiątka" nie będzie dojeżdżać do Połabskiej, lecz będzie kursować z Dębca przez Wildę, most Teatralny, centrum, Śródkę oraz rond: Rataje i Starołęka na Starołękę.

W celu zapewnienia obsługi pasażerskiej częściej w komunikacyjnym szczycie będą kursowały autobusy linii numer 169, 190 i 193, a linia nr 169 dodatkowo będzie miała zmienioną trasę w rejonie Winograd - autobus pojedzie ulicą Winogrady.

Jednocześnie dobiegają końca prace remontowe na ulicy Przybyszewskiego. Nastąpiła tam częściowa wymiana liny oraz drutu jezdnego. Od 27 czerwca (sobota) - w związku z zakończeniem prac - na trasę z Ogrodów przez ulicę Przybyszewskiego wróci tramwaj linii numer 7.

Na ul. Przybyszewskiego została wymieniona sieć trakcyjna, co zwiększa niezawodność przejazdów, odnowiono również słupy trakcyjne. Jednocześnie wymieniono krawędź peronową na przystanku Rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Letni rozkład jazdy obowiązujący od 27 czerwca (sobota)

W wakacje główne linie autobusowe (151, 163, 164, 168, 171, 174, 182, 191, 193) kursować będą w dni robocze co 15 minut w szczytach komunikacyjnych i co 20 minut poza szczytami. W pozostałe dni jeździć będą zgodnie z sobotnim i świątecznym rozkładem jazdy. Na pozostałych liniach - w dni robocze - autobusy zamiast specjalnego, będą kursować według roboczego rozkładu jazdy, a w soboty i świata jak obecnie, tj. odpowiednio wg sobotniego i świątecznego rozkładu jazdy.

Linie tramwajowe kursować będą co 12 minut w szczytach, a co 20 minut poza szczytami komunikacyjnymi, czyli jak obecnie, według specjalnego rozkładu jazdy.

Linia nr 16 zostanie wzmocniona podwójnie w stosunku do pozostałych linii, tj. w dni robocze w szczycie komunikacyjnym kursy odbywać się będą co 6 minut, w pozostałe co 10/15 minut.
Wznowione zostanie kursowanie linii nr 121, z częstotliwością co 30 minut oraz kursowanie linii nr 188 według letniego rozkładu jazdy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5