Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Poznań: W tramwajach i autobusach pozostał co trzeci pasażer. Cięcia związane z sytuacją kadrową

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-04-07 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: W tramwajach i autobusach pozostał co trzeci pasażer. Cięcia związane z sytuacją kadrową
fot. Kasper FiszerTramwaj w Poznaniu
Do wprowadzenia radykalnych ograniczeń w funkcjonowaniu komunikacji publicznej przyczynił się spadek popytu, ale i strach o wydolność systemu w sytuacji licznych zachorowań w MPK. Co najmniej do piątku o wiele rzadziej niż zazwyczaj kursować będą poznańskie tramwaje i autobusy. Miasto zapewnia, że cięcia nie są wywołane koniecznością oszczędności budżetowych.

Spośród wszystkich dużych miast Polski to właśnie w Poznaniu wprowadzenie przez rząd dodatkowych obostrzeń dotyczących m.in. handlu czy działalności salonów kosmetycznych odbiło się na funkcjonowaniu komunikacji miejskiej najmocniej. Tamtejszy samorząd zdecydował się przynajmniej na dwa tygodnie wprowadzić na większości tras rozkład jazdy w dni robocze taki jak w soboty. Oznacza to spadek częstotliwości kursów do nawet 20 minut przez cały dzień na ważnych liniach tramwajowych. Transport będzie tam funkcjonować w ograniczonym zakresie przynajmniej do najbliższego piątku.

Miasto boi się paraliżu systemu w razie licznych zachorowań wśród kierujących

Jeszcze niedawno poznański ZTM informował, że utrzymuje w zasadzie najwyższy możliwy takt, by stali pasażerowie nie odczuwali pogorszenia oferty, a także by ci, którzy muszą dojeżdżać tramwajem czy autobusem do pracy, czuli się w nim bezpiecznie ze względu na niskie zatłoczenie. Teraz organizator przewozów tłumaczy swoją bardzo dużą zmianę polityki z jednej strony ograniczeniem mobilności mieszkańców, a z drugiej – zamiarem zapewnienia ciągłości utrzymania komunikacji w zmieniających się warunkach. – Bardzo ważne jest strategiczne zabezpieczenie działania systemu na wypadek dużej liczby zakażeń wśród motorniczych i kierowców – mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Miasto chce więc stale utrzymywać rezerwy pracowników, by nie doszło do paraliżu ruchu. Nasz rozmówca zwraca też uwagę, że po ogłoszeniu nowych zasad bezpieczeństwa w kraju doszło do ponownego spadku frekwencji. – Według naszej oceny aktualnie z możliwości podróży środkami publicznego transportu zbiorowego korzysta zaledwie ok. 35 proc. pasażerów w stosunku do stanu sprzed pandemii – stwierdza.

Przyczyną cięć jest trudna sytuacja pandemiczna, a nie budżetowa

Przedstawiciel ZTM nie odpowiedział nam natomiast wprost na pytanie, jak duży będzie spadek liczby zrealizowanych wozokilometrów. Tłumaczy, że Zarząd wraz z przewoźnikami (a więc przede wszystkim z MPK) na bieżąco monitoruje funkcjonowanie komunikacji w ograniczonym wymiarze i wprowadza niezbędne zmiany. – W przypadku zaobserwowania zwiększonego napełnienia na poszczególne trasy kierowane są tzw. rezerwy czynne, czyli dodatkowe autobusy lub tramwaje – usłyszeliśmy. Od ubiegłego wtorku więcej kursów realizowanych jest na dwóch liniach tramwajowych i czterech autobusowych.

– Obecne zmiany nie mają związku z sytuacją budżetową – zapewnia Bartosz Trzebiatowski, dodając, że miasto nie planuje wprowadzania podwyżek cen buletów. Ostatna kompleksowa zmiana cennika miała miejsce w lipcu zeszłego roku, ale zaplanowano ją jeszcze przed początkiem pandemii w Polsce.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5