Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Poznań: W pandemii komunikacja funkcjonuje na pełnych obrotach. „Dajemy poczucie bezpieczeństwa”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-02-23 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: W pandemii komunikacja funkcjonuje na pełnych obrotach. „Dajemy poczucie bezpieczeństwa”
fot. Dawid Skonieczka, lic. CC BY 3.0Tramwaj w Poznaniu
Mimo znacznego spadku liczby przewożonych pasażerów Poznań nie podniósł cen biletów ani nie zredukował częstotliwości kursowania. Wysyła na linie pojemny tabor, by stali użytkownicy systemu nie odczuli pogorszenia oferty i pozostali bezpieczni. Nie ma też zmian w planach inwestycyjnych.

– Od początku września komunikacja organizowana przez ZTM zasadniczo funkcjonuje w maksymalnym możliwym wymiarze – mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Ma to zapewnić podróżnym przestrzeń w pojazdach, a więc także poczucie, że korzystanie z transportu zbiorowego jest bezpieczne. Stali użytkownicy tramwajów i autobusów mają też nie odczuwać pogorszenia atrakcyjności oferty. Wszystkie pojazdy MPK zostały wyposażone w urządzenia do dezynfekcji, a przewoźnik prowadzi wspólnie z policją i strażą miejską akcje, które mają dyscyplinować podróżnych niestosujących się do obostrzeń. Miasto wprowadzało czasowe ograniczenia dotyczące głównie kursów szkolnych, które były dostosowywane do aktualnej sytuacji w oświacie.

Zaledwie połowa dawnej liczby pasażerów

Choć nie ma to bezpośredniego przełożenia na rozkłady, spadek liczby przewożonych pasażerów jest bardzo duży i według szacunków ZTM sięga 50 proc. – Nie odnotowujemy obecnie większych problemów związanych z zapełnieniem niezgodnym z zarządzonymi obostrzeniami i limitami, choć oczywiście takie przypadki mogą się incydentalnie zdarzać – stwierdza nasz rozmówca. Zwraca przy tym uwagę, że miasto w pełni wykorzystuje potencjał przewozowy infrastruktury i przewoźników, dzięki czemu udaje się unikać przepełnień.

W trakcie pandemii w Poznaniu nie podniesiono cen biletów. – Nie ma też takich planów – usłyszeliśmy w ZTM. Organizator przewozów nie przewiduje także cięć w ofercie. Nie chce też zmniejszać tempa realizacji założonych wcześniej inwestycji.

Największa inwestycja tramwajowa od lat: budowa nowej linii na Naramowice

Trwa więc m.in. I etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice, który nasz rozmówca nazywa największą od lat inwestycją tego typu. Pętla Wilczak, z której ma wybiegać nowa nitka, została już przebudowana pod kątem zgodności z przyszłym układem torowym. Przebudowane ma zostać także istniejące torowisko w ciągu ulic Wierzięcice – 28 Czerwca 1956 r. Inwestycja obejmuje również węzeł z ul. Górna Wilda.

Poza tym modernizowane jest rondo Rataje. – To kluczowy węzeł drogowy, który stanie się bardziej przyjazny dla transportu publicznego – ocenia Bartosz Trzebiatowski. Łatwiejsze mają stać się przesiadki z tramwaju do autobusu. Powstanie też infrastruktura rowerowa, w tym parkingi.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5