Partnerzy serwisu:
Mobilność

Poznań uporządkuje parkowanie hulajnóg

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. ZDM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

W 170 punktach Poznania powstaną specjalne miejsca przeznaczone do zwrotu hulajnóg elektrycznych. Tak by uporządkować problem parkujących w różnych miejscach pojazdów.

Nieprawidłowe parkowanie hulajnóg elektrycznych wciąż pozostaje problemem, szczególnie dla osób niewidomych i niedowidzących. Nie wszyscy użytkownicy ustawiają hulajnogi w taki sposób, by nie przeszkadzały innym.

Poznań jest jednym z miast, które zamierzają uporządkować sposób zostawiania wypożyczanych elektrycznych hulajnóg i rowerów. Jeszcze w tym roku wyznaczone mają zostać punkty mikromobilności Hop&go, w których będzie można je zaparkować – wygodnie i bez utrudniania poruszania się pieszym.

– Korzystanie z różnorodnych form transportu, zwłaszcza transportu ekologicznego, dostosowanego do bieżących potrzeb, postrzegamy jako właściwe. Takim rozwiązaniem są bez wątpienia hulajnogi elektryczne obok rowerów czy innych urządzeń transportu osobistego. Jednak związany z hulajnogami problem nieprawidłowego parkowania musi być rozwiązany – mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej. – Dlatego wspólnie z Biurem Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta podjęliśmy intensywne rozmowy z operatorami hulajnóg i zaplanowaliśmy konkretne działania. Powstanie jeszcze w tym roku punktów mikromobilności jest tego przykładem – dodaje wicedyrektor poznańskiego ZDM.

Punkty mikromobilności Hop&go zostaną wyznaczone w miejscach, w których dotąd funkcjonowały stacje i miejsca zwrotu Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz w części w lokalizacjach wskazanych przez operatorów systemu hulajnóg. Łącznie powstanie ich 170 (w różnych częściach miasta). Będzie tam można zostawić przede wszystkim hulajnogę, ale też rower. Co kluczowe, zostawiający hulajnogi w śródmieściu, na obszarze objętym strefą płatnego parkowania, będą zobowiązani do korzystania wyłącznie z tych punktów.

– Operatorzy zadeklarowali, że tak zaprogramują swój system, że nie będzie można zakończyć wypożyczenia jednośladu jeśli nie zostanie on zwrócony w jednym z wyznaczonych miejsc. Będzie wówczas naliczana i pobierana z konta użytkownika dalsza opłata – wyjaśnia Piotr Libicki.

Takie założenia zostały sformułowane podczas spotkania przedstawicieli Miasta Poznania z reprezentantami firm oferujących wypożyczanie hulajnóg i rowerów. Zgodnie z proponowanym harmonogramem punkty mikromobilności mają zostać wyznaczone w czasie wakacji. Następnie przez miesiąc będą działać jako miejsca sugerowane do zaparkowania (bez wspomnianego naliczania dodatkowych opłat przez operatorów). Po tym okresie, a więc najprawdopodobniej we wrześniu br., parkowanie w tych lokalizacjach będzie już obowiązkowe. Obecnie trwa przygotowanie postępowania przetargowego na wykonanie oznakowania punktów.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Poznań chce przebudować ul. Ogrodową

Przestrzeń

Poznań chce przebudować ul. Ogrodową

Redakcja/inf. pras. 16 września 2022

Poznań podsumował remonty chodników

Przestrzeń

Poznań podsumował remonty chodników

Redakcja/inf. pras. 18 stycznia 2022

Poznań. Jak szeroki jest tramwaj? Miasto oznaczyło jezdnię

Przestrzeń

Zobacz również:

Poznań chce przebudować ul. Ogrodową

Przestrzeń

Poznań chce przebudować ul. Ogrodową

Redakcja/inf. pras. 16 września 2022

Poznań podsumował remonty chodników

Przestrzeń

Poznań podsumował remonty chodników

Redakcja/inf. pras. 18 stycznia 2022

Poznań. Jak szeroki jest tramwaj? Miasto oznaczyło jezdnię

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5