Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: Tramwaj pojedzie do Swarzędza?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-04-13 12:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: Tramwaj pojedzie do Swarzędza?
fot. UM Poznań
W rozmowie z poznańską Gazetą Wyborczą Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wspomniał o pomyśle budowy trasy tramwajowej do Swarzędza. Z pomysłem dwa lata temu wyszedł burmistrz podpoznańskiego miasta, a idea została przedyskutowana już wewnątrz władz Poznania oraz znajdującym się po drodze Volkswagenem.

W ramach akcji "Supermiasta 2040" Gazeta Wyborcza pytała Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, o największe wyzwania dla miasta. Oczywiście rozmowa dotyczyła też transportu publicznego. Jak zadeklarował prezydent, miasto jest zdeterminowane, by zrealizować dwa kolejne etapy tramwaju na Naramowice – od Garbar do Wilczaka, oraz w kierunku torów kolejowych na Naramowicach. – Według mnie odwrót od transportu publicznego nie jest trwały. Nie ma dla niego alternatywy w postaci indywidualnej podróży samochodem. Taki scenariusz w miastach jest niemożliwy, niezależnie od pandemii – powiedział Jaśkowiak.

Jak dodawał, rozwój komunikacji powinien następować w aglomeracji systemowo – z wykorzystaniem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej czy połączeń PKS. – W to wpisuje się np. przedłużenie linii tramwajowej z Miłostowa do Swarzędza, obok fabryki Volkswagena, który jest naszym największym pracodawcą. Mam nadzieję, że wspólnie ze Swarzędzem – największą podpoznańską gminą – i samym Volkswagenem wypracujemy porozumienie. Poważnie analizujemy ten projekt – wskazał prezydent. Wspomniał też o trasie do Poznania Zachodniego, potwierdził też aktualność planów związanych z budową torowiska na Ratajczaka, na os. Kopernika czy Dębiec.

Najwięcej emocji wzbudziła kwestia tramwaju do Swarzędza. – Podczas rozmów z zarządem Volkswagena zapytałem się, na ile taka inicjatywa byłaby dla Volkswagena ważna. Od tego czasu pracujemy wspólnie nad ewentualną koncepcją tego tramwaju – powiedział Radiu Poznań Jacek Jaśkowiak.

Jak wskazał, dwa lata temu z pytaniem o możliwość przemyślenia realizacji takiej inwestycji zwrócił się burmistrz Swarzędza. Jak dodaje włodarz Poznania, sprawa wymaga uzgodnienia kosztów. Dużym wyzwaniem jest kwestia przejścia przez węzeł Antoninek. – To jest inwestycja, którą można by zacząć nie wcześniej niż w ciągu dwóch, trzech lat – zaznaczył Jaśkowiak.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5