Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Poznań szykuje obniżkę cen biletów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-07-15 12:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań szykuje obniżkę cen biletów
fot. Poznaniak, lic. CC BY-SA 3.0tramwaj w Poznaniu
Miejscy urzędnicy w Poznaniu przygotowali projekt zmian w taryfie biletowej. Przewiduje ona wprowadzenie biletu seniora, obniżenie opłat za przejazdy dla korzystających z tPortmonetki i ulgi dla niepełnosprawnych.

Projekt zmian, które powstały w ratuszu i firmuje je wiceprezydent Maciej Wudarski, jest już gotowy i w ciągu najbliższych dni ma być konsultowany z wójtami i burmistrzami podpoznańskich gmin, z którymi Poznań ma zawarte umowy komunikacyjne. We wrześniu, na powakacyjnej sesji, mają się nim zająć radni. Lokalne media przepytały przedstawicieli klubów w miejskiej radzie i w większości są za. Zmiany miałyby wejść w życie od 1 listopada.

Główną zmianą jest obniżenie kosztów podróży na trasach dłuższych niż 5 przystanków. W Poznaniu wiele osób posługuje się tzw. tPortmonetką (kartą PEKA), czyli elektronicznym biletem, odbijanym przy kasowniku po wejściu i wyjściu z pojazdu. System zlicza opłatę za przejazd. W myśl zmiany opłata za przejechanie przystanku liczona od szóstego w trakcie podróży spadłaby do 16 gr. (dziś – 26 gr.), opłata liczona od ósmego przystanku spadłaby do 8 gr. (dziś 12 gr.), a po minięciu 21 przystanku za każdy następny płaciłoby się 6 gr. (dziś 8 gr.). Oznaczałoby to niższe opłaty dla jeżdżących na dłuższych dystansach. Za przejechanie 10 przystanków pasażer płaciłby 2,84 zł, a nie 3,12 zł jak teraz.

Wudarski w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” przyznaje, że to sposób na zachęcenie mieszkańców do częstszego korzystania z biletów elektronicznych. W Poznaniu można kupić bilety papierowe i miasto się z nich nie wycofuje, ale promuje te na karcie. Po obniżce cen tPortmonetka stałaby się już wyraźnie bardziej atrakcyjna cenowo. Papierowy bilet 10–minutowy kosztuje w Poznaniu 3 zł, a 40–minutowy – 4,6 zł.

Proponowane jest też wprowadzenie biletu dla seniora. Mogłyby z niego korzystać osoby miedzy 65 a 70 rokiem życia (starsze jeżdżą za darmo). Za 366–dniowy bilet płaciłyby 50 zł. Propozycja na razie dotyczy tylko jeżdżących w granicach miasta. Rozszerzenie biletu seniora na miejscowości poza jego granicami wymagałoby współfinansowania ze strony gmin. M.in. o tym poznańscy urzędnicy chcą z nimi rozmawiać w najbliższych dniach. Bilet seniora to najkosztowniejszy pomysł ratusza. Jego koszt ocenia się na 4,7 mln zł. Obniżka cen opłat tPortmonetką to nieco ponad 1 mln zł.

To niejedyne zmiany. Wiceprezydent proponuje objęcie prawem do bezpłatnych przejazdów uczących się osób do 26. Roku życia o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (do tej pory korzystali ze standardowej ulgi 50 proc.). Zostaną zlikwidowane 48– i 72–godzinne bilety na okaziciela. W zamian miasto planuje wprowadzić bilet 7–dobowy za 47 zł. Bilety dobowe mają pozostać w sprzedaży. Planowane są też drobne zmiany dotyczące ulg dla małych dzieci.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa. Tańszych biletów na razie nie będzie

Komunikacja

Częstochowa. Tańszych biletów na razie nie będzie

Dominik Wójcik 18 marca 2016

ZTM Poznań: Taryfa przystankowa, nie czasowa. Jest sprawiedliwiej

Prawo & Finanse

ZTM Poznań: Taryfa przystankowa, nie czasowa. Jest sprawiedliwiej

Martyn Janduła 16 listopada 2015

Jaworzno wprowadza tani bilet dzienny

Prawo & Finanse

Jaworzno wprowadza tani bilet dzienny

Jakub Jackiewicz 14 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5