Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań. Plac Kolegiacki z umową i (prawie) bez aut

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-03-18 15:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań. Plac Kolegiacki z umową i (prawie) bez aut
fot. UM Poznań
Poznań. Plac Kolegiacki z umową i (prawie) bez aut
Poznań. Plac Kolegiacki z umową i (prawie) bez aut
Poznań. Plac Kolegiacki z umową i (prawie) bez aut
W Poznaniu urzędnicy podpisali umowę na realizację przebudowy Placu Kolegiackiego. W kwietniu Budimex Budownictwo rozpocznie prace budowlane, które zakończą się latem 2020 r. Przestrzeń placu zyska nową jakość. Znikną parkujące auta, a jednokierunkowa droga pozostanie tylko w południowej części trójkątnego placu.

– Przywracamy świetność kolejnej ważnej przestrzeni Poznania. Przebudowa placu Kolegiackiego wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które prowadzimy w centrum miasta. Niedawno oddaliśmy do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ulicy Św. Marcin, wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnych części Programu Centrum, przygotowujemy się też do modernizacji płyty Starego Rynku – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Umowa, której wartość wynosi 27,5 mln zł, podpisana została z firmą Budimex Budownictwo Sp. z o.o. Od daty podpisania umowy wykonawca ma 2 tygodnie na przejęcie placu budowy. Prace mają potrwać 14 miesięcy, uwzględniając możliwą przerwę zimową. Po zakończeniu robót budowlanych nastąpi czas odbiorów technicznych.

– Przestrzeń Placu Kolegiackiego zyska nową jakość. Na placu przybędzie zieleni, pojawi się fontanna, mała architektura, a także przestrzeń do wydarzeń kulturalnych i jarmarków. W porównaniu do Starego Rynku będzie to miejsce bardziej kameralne, gdzie można usiąść, wypić kawę albo posłuchać plenerowego koncertu. Zależy nam też na wydobyciu potencjału historycznego tego miejsca poprzez ekspozycję reliktów dawnej Kolegiaty Św. Marii Magdaleny, odkrytych przez archeologów UAM – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Plac Kolegiacki po zakończeniu inwestycji będzie przestrzenią o zupełnie nowym wymiarze. Zmieni się na nim wszystko prócz kształtu narzuconego przez historyczny układ urbanistyczny. Stanie się placem publicznym i strefą ruchu pieszego. Znikną bariery, które obecnie dzielą tę przestrzeń na kilka części. Znikną także parkujące dziś samochody, dla których przeznaczono wybudowany parking przy ul. „Za Bramką”. Układ komunikacyjny w postaci drogi zostanie zachowany jedynie po południowej części placu, a reszta przestrzeni dostępna będzie dla pieszych bez ograniczeń.

Jezdnię od reszty przestrzeni oddzieli fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony. Podświetlone zostaną również fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa, a dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Głównym elementem identyfikującym miejsce będzie Zegar Historii symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty.

Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Aspern Seestadt: Wiedeńska dzielnica przyszłości

Przestrzeń

Aspern Seestadt: Wiedeńska dzielnica przyszłości

Łukasz Malinowski 30 grudnia 2018

Manchester wyda 1,5 mld funtów na to, by być jak Kopenhaga

Przestrzeń

Manchester wyda 1,5 mld funtów na to, by być jak Kopenhaga

Jakub Dybalski 10 lipca 2018

Warszawa. Wybrano koncepcję placu Pięciu Rogów [ZDJĘCIA]

Przestrzeń

Warszawa. Wybrano koncepcję placu Pięciu Rogów [ZDJĘCIA]

Jakub Dybalski 11 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5