Partner serwisu
Komunikacja

Poznań. Pierwszy tramwaj wjechał na Ratajczaka

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
29-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
29-03-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Kilkanaście godzin temu pierwszy tramwaj przetestował nowy odcinek poznańskiej sieci tramwajowej na ulicy Ratajczaka. To niepełny fragment nowej trasy, która ma powstać w kolejnych latach.

Ubiegłej nocy z 28 na 29 marca, MPK Poznań przeprowadziło udane testy nowego fragmentu torowiska na ulicy Ratajczaka. Był to pierwszy raz, kiedy tramwaje wjechały na odcinek, który docelowo będzie stanowił kolejną trasę tramwajową w ścisłym centrum miasta.

– Testy przeszły pomyślnie. Jednak – co istotne - w przypadku decyzji o rozpoczęciu wykorzystywania fragmentu torowiska np. do przestoju rezerwy, zamontowana zostanie jeszcze smarownica, co ograniczy emisję hałasu związanego z ruchem tramwajowym. Instalacja do niej jest już przygotowana – mówi nam Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań.

Przypomnijmy, że budowę nowego fragmentu (pomiędzy ulicami Święty Marcin a Placem Wolności i 27 Grudnia) zakończono już kilka tygodni temu, ale dopiero teraz został on przetestowany przez tramwaj w barwach MPK.

Opisywany odcinek jest częścią nowej trasy na ulicy Ratajczaka, która w pierwotnych planach miasta miała zostać oddana do użytku do końca poprzedniej perspektywy unijnej, a więc maksymalnie do 31 grudnia ubiegłego roku. Z powodu długotrwałego oczekiwania na decyzję środowiskową przetarg na realizację ogłoszono dopiero na początku lutego 2022 roku a złożone oferty przekroczyły budżet miasta.

Samorząd nie zdecydował się dopłacić i unieważnił postępowanie, na co wpływ miał także czas potrzebny na realizację prac i ryzyko nieukończenia prac do 31 grudnia 2023 roku. Inwestycja jest więc fazowana, a brakujący odcinek powstanie dzięki środkom z nowej puli unijnej, a dokładniej z funduszy z programu FEnIKS.

O znaczeniu nowej trasy dla układu komunikacyjnego miasta pisaliśmy tutaj. Zgodnie z wstępnymi założeniami ZTM Poznań, nowym odcinkiem pojadą obecne linie 9 oraz 19.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5