Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: Nowe parkingi typu Parkuj i Jedź otwarte

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-03-16 13:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: Nowe parkingi typu Parkuj i Jedź otwarte
fot. Poznań
Można już korzystać z trzech nowych parkingów "Park&Ride" znajdujące się przy ulicach św. Michała i Biskupińskiej oraz przy rondzie Starołęka. Czwarty - czynny od 2018 r. - znajduje się przy PST Szymanowskiego.

Otwarcie tych parkingów jest bardzo ważne z punktu widzenia zrównoważonej polityki transportowej Miasta. Tego typu miejsca umożliwiają bezpieczne i dogodne dojście do komunikacji publicznej, szczególnie szynowej - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Te trzy nowe parkingi to nie ostatnie tego typu inwestycje w Poznaniu. Cały czas powstają parkingi Park&Ride w gminach ościennych. Jest ich obecnie 30, a docelowo będzie 63. To one uzupełniają system parkingowy i są ulokowane przy stacjach Kolei Metropolitalnej. To jest bardzo ważne, żeby tego typu obiekty zlokalizowane były przy węzłach przesiadkowych, stacjach kolejowych czy pętlach tramwajowych. W najbliższym czasie będziemy budować węzeł przesiadkowy "Grunwaldzka". Tam taki parking powstanie po stronie Plewisk. Projektowany jest również P&R na Górczynie oraz przy ul. Druskienickiej - dodaje Mariusz Wiśniewski.

- Inwestycja realizowana była w formule "zaprojektuj i buduj". Po stronie wykonawcy było wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie stosownych pozwoleń i wykonanie robót budowlanych. Koszt realizacji trzech obiektów zamknął się kwotą 17,2 mln zł. Inwestycja jest dedykowana zarówno kierowcom, jak i rowerzystom. Posiada także dodatkową infrastrukturę - toalety, monitoring - wyjaśnia Grzegorz Bubula, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

- Warto też pamiętać, że ta inwestycja powstała przy wykorzystaniu funduszy europejskich w wysokości ok 9 mln zł - zaznacza Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego i dodaje: - Te trzy nowe parkingi wraz z funkcjonującym wcześniej obiektem przy ul. Szymanowskiego, cechują się tymi samymi zasadami korzystania. Zapraszamy wszystkich, którzy w tych swoich codziennych podróżach mogą pokonać część trasy samochodem, a potem chcieliby go zostawić w bezpiecznym miejscu i przesiąść się na transport publiczny.

Jak działa P&R?

Do korzystania z tych parkingów uprawnia zapisanych na karcie Peka bilet okresowy. Z dniem otwarcia ciekawą opcją do rozważenia przez kierowców jest wybór okresowego biletu trasowanego do 6 przystanków, który sprawdzi się na obiektach przy św. Michała i rondzie Śródka. Natomiast dla Biskupińskiej najlepszym rozwiązaniem jest przesiadka na pociąg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na podstawie biletu okresowego ZTM lub biletu parkingowego P&R zakupionego na tym parkingu.

Dla nowych parkingów P&R przy ul. św. Michała i rondzie Starołęka oraz dotychczasowego P&R Szymanowskiego podstawowym środkiem komunikacji miejskiej, na który mogą przesiadać się kierowcy, jest tramwaj. Natomiast na parkingu przy ul. Biskupińskiej zlokalizowanym w rejonie stacji Poznań Strzeszyn, najdogodniej jest przesiąść się na pociągi należące do spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO, które w ciągu 10 minut dojeżdżają do Poznania Głównego. Oprócz tego można się przesiąść także na autobusy linii nr 146 i 160.

Dla osób, które nie mają biletu okresowego ZTM, parkowanie jest możliwe po zakupie biletu parkingowego w kasie znajdującej się na parkingu. Bilet upoważnia do przejazdów komunikacją miejską do końca doby parkingowej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5