Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Poznań. Można już dojechać tramwajem na al. Marcinkowskiego

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
29-10-2022
Ostatnia modyfikacja:
26-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W Poznaniu tramwaje z pasażerami zaczęły już obsługiwać przystanki położone na alei Marcinkowskiego. Do tej pory wagony również dojeżdżały w to miejsce, lecz tylko w celu nawrotu, a podróżni musieli wysiadać na wcześniejszych przystankach: Wrocławska oraz Strzelecka. To kolejny krok w powolnym powrocie transportu szynowego do centrum Poznania.

Od wielu miesięcy Poznań remontami stoi. W szczególności dotyczy to infrastruktury tramwajowej zlokalizowanej w ścisłym centrum miasta, co jest efektem realizacji ogromnego Projektu Centrum. Projekt ma zakończyć się wraz z końcem 2023 roku, a po jego zakończeniu historyczne centrum Poznania ma zyskać nowy blask oraz funkcjonalność przystosowaną do współczesnych realiów. Inwestycja podzielona na kilka etapów trwa już od miesięcy, a prace obejmują zarówno ulicę Święty Marcin jak również Fredy oraz Mielżyńskiego, a niedługo roboty powinny objąć również ulicę Ratajczaka i 27 Grudnia.

Fazowanie Tramwaju w Ratajczaka

Dzięki Projektowi Centrum komunikacja tramwajowa zyska zmodernizowane torowiska, których długość powiększy się dzięki realizacji pierwszego etapu budowy nowej trasy w ulicy Ratajczaka. Jej budowa miała być częścią ogromnej inwestycji, lecz oferty złożone w przetargu znacznie przekraczały (o prawie 30 milionów złotych), budżet samorządu. Dlatego też przetarg unieważniono, a Tramwaj w Ratajczaka będzie fazowany. Mniejsza część, na fragmencie Ratajczaka od Św. Marcina do 27 Grudnia, powstanie w ramach prac na tej ostatniej ulicy, a zasadnicza część prac powinna zostać zrealizowana w kolejnych latach. Jak mówił nam kilka tygodni temu wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski, zamontowanie torów na fragmencie Ratajczaka sprawi, że miasto na pewno zrealizuje całą trasę w ciągu kilku następnych lat.

Łuk torowy i finisz prac na części Świętego Marcina

Zanim tramwaje pojadą ulicą Ratajczaka, ruch tramwajowy wróci na ulicę Świętego Marcina. Stanie się to dzięki remontowi ulicy na całym odcinku, który również podzielono na etapy. Pierwsza część została już zrealizowana i oddana do użytku w 2019 roku, a dwa pozostałe etapy właśnie trwają. Remont obu części powinien się zakończyć się w perspektywie kilku miesięcy, co widać po zaawansowaniu prac. Remont Św. Marcina długo uniemożliwiał kursowanie tramwajów na ulicy Podgórnej, alejach Marcinkowskiego oraz ulicy 27 Grudnia i Gwarnej. Aby całkowicie nie zawieszać ruchu tramwajowego w centrum, MPK Poznań wykonało specjalny łuk torowy, zapewniający przejazd tramwajów z ulicy Strzeleckiej w Podgórną.

Tramwaje dotarły na Marcinkowskiego. Bez pasażerów

Powoli zbliżający się finał opóźnionych prac w alejach Marcinkowskiego oraz na “zachodnim” (od skrzyżowania z Ratajczaka do skrzyżowania z alejami Marcinkowskiego) fragmencie Św. Marcina pozwolił na likwidację wspomnianego łuku tramwajowego i nawracanie tramwajów na Marcinkowskiego. Zapewniło to również możliwość uruchomienia regularnych linii tramwajowych kończących swój bieg w centrum, w zamian za czasowe, wahadłowe kursy obsługiwane taborem dwukierunkowym. Mimo wszystko pasażerowie nie mogli dojechać tramwajem pod galerię MM, mimo tego, że tramwaje właśnie tam wykonywały manewr zawracania.

Drobne zmiany na lepsze

Było to spowodowane brakiem infrastruktury przystankowej, zdolnej obsługiwać regularny ruch dwóch linii, które obecnie dojeżdżają w ten rejon Poznania. OD dzisiaj (29 października), pasażerowie mogą już dojechać tramwajami na aleję Marcinkowskiego, ponieważ wykonawca remontu przygotował perony, z których mogą korzystać podróżni. Oczywiście nadal jest to plac budowy i choć wszystko jest wykonane dość prowizorycznie (nie ma jeszcze nawet wiat przystankowych, widać tylko ich zarysy), to jest to kolejny powolny krok ku powrotowi regularnego ruchu tramwajowego do centrum Poznania. Oczywiście pełną funkcjonalność ruchu tramwajowego w śródmieściu miasta uda się uzyskać na początku 2024 roku wraz z zakończeniem wszystkich inwestycji, to jednak nawet małe zmiany cieszą.

Obecne rozwiązanie umożliwia wysiadanie na północnym, zlokalizowanym bliżej Placu Wolności, przystanku, który jest jednocześnie przystankiem końcowym dla obu linii kursujących do śródmieścia, a więc “dziewiątki” oraz “trzynastki”. Przystanek bliżej świętego Marcina jest przystankiem początkowym, na który tramwaje podstawiają się poprzez dość ciekawy manewr cofania, ponieważ obie linie są obsługiwane taborem jednokierunkowym.

Dwukierunkowce przydają się w trakcie remontów

MPK Poznań ma tylko 33 dwukierunkowe wozy, z czego 30 nowoczesnych Moderusów dwóch typów. Ten typ taboru jest niezbędny do obsługiwania nowej trasy tramwajowej na Naramowice, a przydaje się również w ramach prowadzonych inwestycji, gdy zamknięte są fragmenty torowisk. To właśnie dzięki tramwajom dwukierunkowym możliwe jest kursowanie wagonów do Placu Cyryla Ratajskiego od strony Placu Wielkopolskiego. Nie dziwi więc fakt, że poznański przewoźnik chce kupować kolejne “dwukierunkowce”, w tym także używane wagony z Niemiec, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Poznań. Tramwaj elektryczny ma 125 lat

Komunikacja

Poznań. Tramwaj elektryczny ma 125 lat

Redakcja/inf. pras. 07 marca 2023

Naprawy Pierwszego Tramino na razie nie będzie

Komunikacja

Pierwszy poznański Combino po naprawie głównej

Komunikacja

Pierwsze tramwaje MPK Poznań z terminalami do płatności mobilnych

Mobilność

Poznański “Holender” w renowacji

Komunikacja

Poznański “Holender” w renowacji

Jakub Rösler 24 grudnia 2022

Zobacz również:

Poznań. Tramwaj elektryczny ma 125 lat

Komunikacja

Poznań. Tramwaj elektryczny ma 125 lat

Redakcja/inf. pras. 07 marca 2023

Naprawy Pierwszego Tramino na razie nie będzie

Komunikacja

Pierwszy poznański Combino po naprawie głównej

Komunikacja

Pierwsze tramwaje MPK Poznań z terminalami do płatności mobilnych

Mobilność

Poznański “Holender” w renowacji

Komunikacja

Poznański “Holender” w renowacji

Jakub Rösler 24 grudnia 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5