Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-11-26 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?
mat. UM Poznań
Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?
Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?
Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?
Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?
Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?
Trasa tramwajowa w ulicy Ratajczaka jest kolejnym etapem Projektu Centrum, realizowanego w stolicy Wielkopolski. Dzięki niemu centrum Poznania zyska jeszcze łatwiejsze połączenie z Wildą i Dębcem, a nowa linia pomoże odciążyć już istniejące trasy tramwajowe. Inwestycja ma spore opóźnienie, ponieważ pierwotnie prace miały się zacząć w 2021 roku i potrwać do końca 2022 roku. Jak na razie miasto szacuje, że budowę uda się rozpocząć na przełomie 2 i 3 kwartału 2022 roku, choć nie wybrano jeszcze nawet generalnego wykonawcy prac.

Tramwaj na ulicy Ratajczaka jeszcze bardziej dogęści sieć tramwajową w centrum Poznania, a jednocześnie da realną alternatywę w uruchamianiu kolejnych połączeń tramwajowych, szczególnie w kierunku południowym, a więc Dębca i Wildy, a w przyszłości być może także Wolnych Torów. Budowa nowej linii będzie częścią większego planu jakim jest Projekt Centrum. W jego ramach remontowane są chociażby ulice Święty Marcin, Podgórna czy też Marcinkowskiego, a ostatnio zaczęły się prace na skrzyżowaniu alei Niepodległości ze Świętym Marcinem.

Nowy odcinek torów ma połączyć ulicę Święty Marcin z torowiskiem tramwajowym na skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice, Matyi, Niezłomnych oraz Królowej Jadwigi. W drugą stronę tory będą biegły aż do Placu Wolności. Powstaną nowe przystanki przy centrum handlowym Stary Browar, a po torowisku mają się też poruszać samochody. Sama ulica Ratajczaka zyska uspokojony ruch, a także ujednolicony wygląd i poziom chodnika wraz z jezdnią, co przy obecnym chaosie przestrzennym będzie dużym działaniem na plus.


Inwestycja miała się już zaczynać i zakończyć do końca roku 2022, lecz prace nadal nie ruszyły. Jaki jest więc ich harmonogram, a także jakie są powody opóźnień?

– Miasto czeka na wydanie decyzji administracyjnej umożliwiającej uruchomienie procesu budowlanego. Prowadzone są również prace zmierzające do uruchomienia procedury przetargowej dla wyłonienia generalnego wykonawcy robót budowlanych – informuje nas Joanna Żabierek, rzeczniczka prasowa Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

Rzeczniczka dodaje też, że wg. aktualnego harmonogramu prace mają się rozpocząć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku, a powodem opóźnień jest wydłużony czas oczekiwania na na pozyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, bez której nie można wykonać dokumentacji projektowej.

– Inwestycja powinna zakończyć się pod koniec 2023 r. Na jej realizację przeznaczono 130 mln zł, z czego 59 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – dodaje Żabierek.

Inwestycja ta jest ściśle związana z przebudową Świętego Marcina, a także alei Marcinkowskiego. W związku z tym prace przy tramwaju na Ratajczaka zaczną się wtedy, gdy do użytku oddana zostanie aleja Marcinkowskiego. Jak na razie nie wybrano jeszcze wykonawcy dla inwestycji na Ratajczaka, a miasto przygotowuje się dopiero do ogłoszenia przetargu w tej sprawie o czym informuje nas Joanna Żabierek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5