Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań. Kiedy zacznie się budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-11-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Trasa tramwajowa w ulicy Ratajczaka jest kolejnym etapem Projektu Centrum, realizowanego w stolicy Wielkopolski. Dzięki niemu centrum Poznania zyska jeszcze łatwiejsze połączenie z Wildą i Dębcem, a nowa linia pomoże odciążyć już istniejące trasy tramwajowe. Inwestycja ma spore opóźnienie, ponieważ pierwotnie prace miały się zacząć w 2021 roku i potrwać do końca 2022 roku. Jak na razie miasto szacuje, że budowę uda się rozpocząć na przełomie 2 i 3 kwartału 2022 roku, choć nie wybrano jeszcze nawet generalnego wykonawcy prac.

Tramwaj na ulicy Ratajczaka jeszcze bardziej dogęści sieć tramwajową w centrum Poznania, a jednocześnie da realną alternatywę w uruchamianiu kolejnych połączeń tramwajowych, szczególnie w kierunku południowym, a więc Dębca i Wildy, a w przyszłości być może także Wolnych Torów. Budowa nowej linii będzie częścią większego planu jakim jest Projekt Centrum. W jego ramach remontowane są chociażby ulice Święty Marcin, Podgórna czy też Marcinkowskiego, a ostatnio zaczęły się prace na skrzyżowaniu alei Niepodległości ze Świętym Marcinem.

Nowy odcinek torów ma połączyć ulicę Święty Marcin z torowiskiem tramwajowym na skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice, Matyi, Niezłomnych oraz Królowej Jadwigi. W drugą stronę tory będą biegły aż do Placu Wolności. Powstaną nowe przystanki przy centrum handlowym Stary Browar, a po torowisku mają się też poruszać samochody. Sama ulica Ratajczaka zyska uspokojony ruch, a także ujednolicony wygląd i poziom chodnika wraz z jezdnią, co przy obecnym chaosie przestrzennym będzie dużym działaniem na plus.


Inwestycja miała się już zaczynać i zakończyć do końca roku 2022, lecz prace nadal nie ruszyły. Jaki jest więc ich harmonogram, a także jakie są powody opóźnień?

– Miasto czeka na wydanie decyzji administracyjnej umożliwiającej uruchomienie procesu budowlanego. Prowadzone są również prace zmierzające do uruchomienia procedury przetargowej dla wyłonienia generalnego wykonawcy robót budowlanych – informuje nas Joanna Żabierek, rzeczniczka prasowa Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

Rzeczniczka dodaje też, że wg. aktualnego harmonogramu prace mają się rozpocząć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku, a powodem opóźnień jest wydłużony czas oczekiwania na na pozyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, bez której nie można wykonać dokumentacji projektowej.

– Inwestycja powinna zakończyć się pod koniec 2023 r. Na jej realizację przeznaczono 130 mln zł, z czego 59 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – dodaje Żabierek.

Inwestycja ta jest ściśle związana z przebudową Świętego Marcina, a także alei Marcinkowskiego. W związku z tym prace przy tramwaju na Ratajczaka zaczną się wtedy, gdy do użytku oddana zostanie aleja Marcinkowskiego. Jak na razie nie wybrano jeszcze wykonawcy dla inwestycji na Ratajczaka, a miasto przygotowuje się dopiero do ogłoszenia przetargu w tej sprawie o czym informuje nas Joanna Żabierek.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Bytom ze środkami na priorytet tramwajowy

Komunikacja

Bytom ze środkami na priorytet tramwajowy

inf. prasowa GZM 26 lipca 2023

Warszawa: 7 na 10 skrzyżowań z zieloną falą dla tramwajów

Przestrzeń

Zobacz również:

Po co Poznaniowi tramwaj w Ratajczaka?

Komunikacja

Po co Poznaniowi tramwaj w Ratajczaka?

Jakub Rösler 24 lipca 2023

Pozostałe z wątku:

Bytom ze środkami na priorytet tramwajowy

Komunikacja

Bytom ze środkami na priorytet tramwajowy

inf. prasowa GZM 26 lipca 2023

Warszawa: 7 na 10 skrzyżowań z zieloną falą dla tramwajów

Przestrzeń

Zobacz również:

Po co Poznaniowi tramwaj w Ratajczaka?

Komunikacja

Po co Poznaniowi tramwaj w Ratajczaka?

Jakub Rösler 24 lipca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5