Partnerzy serwisu:
Mobilność

Poznań. Jedna z lokomotyw z Maltanki potrzebuje naprawy P5

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MPK Poznań

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Poznań. Jedna z lokomotyw z Maltanki potrzebuje naprawy P5
fot. MPK Poznań
Niebieska – jedna z trzech lokomotyw spalinowych kursujących na Maltance i jedyna pamiętająca kolejkę na Dębinie – niebawem przejdzie naprawę główną. Po zakończeniu prac będzie jak nowa!

O niebieskiej lokomotywie z numerem fabrycznym 100 mówi się często, że jest symbolem Maltanki. Pracuje w tym miejscu od początku istnienia wąskotorówki nad Maltą, czyli od 1972 roku. Wcześniej służyła mieszkańcom ciągnąc wagoniki na Harcerskiej Kolei Dziecięcej na Łęgach Dębińskich.

„Niebieska” została wyprodukowana w 1956 roku w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu. Pomimo sędziwego wieku nadal regularnie wozi najmłodszych pasażerów, a w ubiegłym roku była jedną z gwiazd jubileuszu 50-lecia Kolejki Parkowej Maltanka. Teraz nadszedł czas na jej naprawę główną.

Przed wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą jest szeroki zakres prac: naprawa główna obejmuje bowiem kompleksowy przegląd, a w dalszej kolejności naprawę lub wymianę zużytych części. Dotyczy to zarówno nadwozia, jak i ostoi (ramy) lokomotywy, podwozia, silnika i wszelkich urządzeń, układów i instalacji.

Prace mają zakończyć się przed wakacjami. Przewidziany na końcówkę kwietnia początek sezonu 2023 na Kolejce Parkowej Maltanka odbędzie się zatem bez udziału „niebieskiej”. MPK Poznań dysponuje jednak jeszcze dwoma innymi lokomotywami spalinowymi z lat sześćdziesiątych XX wieku – „zieloną” i „ciemnozieloną” (która naprawę główną przeszła w ubiegłym roku). W sezonie na Maltance kursują również: „ryjek” czyli wagon motorowy nr 1 z 1932 roku oraz – w wybrane weekendy – parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5