Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań i PKP ogłaszają konkurs na Wolne Tory

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-03-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Poznań i PKP ogłaszają konkurs na Wolne Tory
fot. WUbudynek dawnych ZNTK Poznań na terenie Wolnych Torów
Miasto Poznań ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania Wolnych Torów. Postępowanie jest organizowane wspólnie z PKP SA. Zwycięzców poznamy do końca października br.

Organizatorem konkursu na koncepcję zagospodarowania Wolnych Torów jest miasto Poznań. Partnerem są PKP SA, które udzieliły władzom miejskim wszelkich pełnomocnictw. Celem konkursu jest uzyskanie jak najlepszego rozwiązania programowo-przestrzennego dla tego terenu. Zwycięska i nagrodzone prace będą punktem wyjścia do sporządzenia planów zagospodarowania.

Jak czytamy w uzasadnieniu, „dostrzegając znaczenie obszaru tzw. Wolnych Torów dla rozwoju Poznania oraz mając na uwadze oczekiwania społeczne mieszkańców miasta wobec tego terenu, a także konieczność wyważenia interesu publicznego i prywatnego w zagospodarowaniu wspomnianej przestrzeni, obie strony zdecydowały się zaangażować finansowo i organizacyjnie w przeprowadzenie przedmiotowego postępowania”.

Obszar Wolnych Torów obejmuje na północy nowy zespół dworcowo-handlowy, na zachodzie – rejon ulicy Kolejowej, powiązany poprzez ul. Głogowską z dzielnicą Łazarz i terenami Międzynarodowych Targów Poznańskich, na południu – ul. Hetmańską, a na wschodzie – rejon ulic Przemysłowej, Sikorskiego, Prądzyńskiego i Fabrycznej, powiązany z dzielnicą Wilda.

Projektanci muszą uwzględnić bezpośredni związek z dzielnicą Wilda oraz połączenia siecią dróg, chodników i ścieżek rowerowych z dzielnicą Łazarz. Zabudowa musi charakteryzować się wielofunkcyjną strukturą. W rozwiązaniach komunikacyjnych pierwszoplanową rolę powinien pełnić transport publiczny przy jednoczesnym ograniczeniu ruchu samochodowego. Przewidziano, że komunikacja zajmie 20% obszaru, zieleń – 12%, obiekty publiczne – 8%, zabudowa komercyjna – 60%. W kwestii zabudowy powierzchnia mieszkalna stanowi ok. 70%, usługowa – 30%.

Wnioski o udział w postępowaniu można składać do końca marca br. O zakwalifikowaniu do dalszego etapu uczestnicy zostaną poinformowani do 10 kwietnia br. Ostateczny termin składania prac w I etapie konkursu mija 30 czerwca br. Zostanie on rozstrzygnięty w połowie lipca – kryteria oceny to jakość ogólnej dyspozycji funkcjonalno-przestrzennej (40%), właściwe powiązania z otoczeniem (15%), jakość projektowanych przestrzeni publicznych (15%), prawidłowość układu komunikacyjnego (15%) i walory ekonomiczno-realizacyjne (15%).

Wybrani uczestnicy zostaną zaproszeni do II etapu, w którym będą mogli złożyć prace do 15 października br. Tutaj pod uwagę będą brane: atrakcyjność projektu oraz jego wartości użytkowe i estetyczne uwzględniające walory kompozycji urbanistycznej (40%), powiązania funkcjonalno-zewnętrzne, uwzględniające jednocześnie możliwość wykreowania specyficznego charakteru miejsca (15%), jakość zastosowanych rozwiązań, w tym funkcjonalnych, programowych oraz komunikacyjnych (20%) i możliwość urzeczywistnienia projektowanych rozwiązań, w szczególności w aspekcie ekonomicznym i prawnym, to jest przy uwzględnieniu kosztów realizacji inwestycji publicznych, struktury własnościowej i przewidywanej zdolności potencjalnych inwestorów do sfinansowania rozwiązań w przestrzeni prywatnej (25%). Zwycięzców poznamy do końca października br. Zostaną przyznane trzy nagrody (do 171 tys. zł brutto) i trzy wyróżnienia (po 31 tys. zł).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5