Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań dorzuca środki i wybiera wykonawcę tramwaju do Naramowic

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-09-03 15:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań dorzuca środki i wybiera wykonawcę tramwaju do Naramowic
mat. UM Poznań
Poznańskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęły przetarg na budowę trasy tramwajowej od pętli Wilczak do Naramowic oraz budowę węzła komunikacyjnego Nowa Naramowicka. Zamawiający postanowił dorzucić 50 mln zł do wyboru najtańszej oferty, złożonej przez konsorcjum Gulermak i Mosty Łódź.

Przedmiotem zamówienia jest budowa trasy tramwajowej wraz z układem drogowym. Inwestycja ma być prowadzona w formule projektuj i buduj. Ponad 3-kilometrowa linia połączy pętlę Wilczak z krańcem przy Błażeja.

Na pętli Wilczak zostanie przebudowana istniejąca infrastruktura torowa i sieć trakcyjna. Powstaną też nowe perony, chodniki oraz fragment ul. Przełajowej. Od pętli do ul. Lechickiej tramwaj pojedzie po zachodniej stronie ul. Naramowickiej. Na skrzyżowaniu ulic Naramowickiej i Lechickiej wybudowane zostanie bezkolizyjne skrzyżowanie i wiadukt tramwajowy. Dalej, w kierunku ul. Błażeja, trasa tramwajowa poprowadzona będzie wzdłuż zachodniej strony nowo projektowanej ul. Nowa Naramowicka. Oprócz trasy tramwaju wybudowany będzie nowy układ drogowy, a istniejący zostanie przebudowany. Na Słowiańskiej pojawi się buspas. Ponadto obecne skrzyżowanie ulic Naramowickiej z Lechicką zostanie zastąpione dwupoziomowym węzłem drogowym Naramowicka.

Inwestycja podzielona jest na kilka odcinków. Pierwszy obejmuje pętlę Wilczak. Drugi przebudowę układu drogowego ul. Naramowickiej wraz z budową trasy tramwajowej od skrzyżowania ul. Szelągowskiej i Słowiańskiej do węzła Naramowicka. Odcinek III to sam węzeł, czyli budowa dwupoziomowego skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej wraz z budową trasy tramwajowej na wiadukcie oraz dobudową drugiej nitki kolektora przy ul. Serbskiej. Odcinek IV zakłada budowę ul. Nowej Naramowickiej wraz z tramwajem od węzła Naramowicka do ul. Łużyckiej. Przedmiotem odcinka V jest Nowa Naramowicka wraz z trasą tramwajową od ul. Łużyckiej do ul. Błażeja oraz odcinkiem ul. Nowa Stoińskiego od ul. Jasna Rola do ul. Naramowickiej. Trzy dodatkowe części inwestycji to: budowa stacji prostownikowych wraz z zasilaniem, wyburzenia obiektów kubaturowych oraz stworzenie sieci dla Aquanet.

O zamówienie ubiegało się dwóch wykonawców. Dzisiaj (3 września) Poznań rozstrzygnął przetarg i wybrał tańszą ofertę, złożona przez konsorcjum Gulermak i Mosty Łódź. Firmy wyceniły prace na blisko 380 mln zł, co i tak przekraczało zaplanowany budżet o ok. 50 mln zł. Względem ogólnej kwoty zamówienia różnica przy ofercie wydaje się jednak niewielka, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację innych zamawiających. Kolejna oferta, złożona przez Torpol i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, opiewała już na 491,5 mln zł brutto. Wybór oferty musi się uprawomocnić i ze względu na wartość i dofinansowanie UE będzie podlegał kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Kompletna dokumentacja budowlana dla wszystkich odcinków wraz z prawomocnymi decyzjami realizacyjnymi ma być gotowa do końca 2019 roku. Wszystkie roboty budowlane mają zostać zakończone do końca 2021 roku i po fazie odbiorów nastąpi kompleksowe uruchomienie całego układu komunikacyjnego – zgodnie z umową najpóźniej wiosną 2022 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5