Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Poznań. Darmowa komunikacja dla uczniów. Ale nie wszystkich

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-01-23 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań. Darmowa komunikacja dla uczniów. Ale nie wszystkich
fot. UM Poznań
Od ponad roku w Poznaniu trwa debata nad darmową komunikacją dla uczniów. Z dużej chmury spadnie jednak mżawka. Dziś (we wtorek) poznańscy radni przyjmą zmiany w ulgach pozwalające jeździć za darmo dzieciom i młodzieży szkolnej, ale tylko z najbiedniejszych rodzin. Zyska na tym ok. 8 tys. młodych poznaniaków.

Zmiany obejmą poznaniaków w wieku od 7 do 18 lat z rodzin, które pobierają zasiłek rodzinny. Ratusz ocenia, że może to być do 8 tys. osób. Zyskają prawo do darmowych przejazdów w strefie A, czyli w granicach miasta. Ulga dotyczy tylko osób zamieszkałych w Poznaniu.

Pomysł na darmową komunikację dla uczniów narodził się wśród radnych Lewicy i w gabinecie prezydenta Jacka Jaśkowiaka wiele miesięcy temu. Szybko się jednak okazało, że szereg wariantów takiego rozwiązania, może być dla budżetu miasta zbyt dużym obciążeniem. Jednocześnie radni opozycyjnych klubów zaczęli wysuwać swoje propozycje. Lewica obstawała, by objąć darmową komunikacją wszystkich uczniów do 15. roku życia. Z kolei radni PIS proponowali bezpłatną komunikacje miejską w centrum miasta, dla wszystkich.

Ostatecznie w Poznaniu wygrał wariant oszczędnościowy. Ulga nie obejmie dzieci mieszkających poza miastem i dojeżdżających tu do szkoły. Jak tłumaczy ratusz, rozważano różne wersje, w tym kosztujące prawie 7 mln zł rocznie. Ostatecznie zmiany mają kosztować ok. 1 mln zł rocznie.

Trudno uznać, że ulga w takim kształcie może mieć walor edukacyjny i zachęcić przyzwyczaić ewentualnych przyszłych posiadaczy aut do komunikacji miejskiej. Będzie miała wymiar głównie socjalny, co i tak będzie korzystne dla części młodych pasażerów, ale nie przyniesie większych korzyści miastu.

Dla porównania w Warszawie od 1 września za darmo jeżdżą komunikacją miejską uczniowie podstawówek i gimnazjów. Nie tylko mieszkańcy stolicy, ale też mieszkańcy okolicznych gmin, dojeżdżający do szkół w Warszawie. Ratusz zakładał, że będzie to kosztować ok. 12 mln zł rocznie, ale według pierwszych wyliczeń miasto nie tylko na tym nie traci, ale też trochę zarabia (tłumaczy się to wyrabianiem kart miejskich przez rodziców). W Krakowie uczniowie podstawówek jeżdżą za darmo od roku, a gimnazjów – od jesieni, w tym wypadku ulga przysługuje im tylko w czasie roku szkolnego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Dziś darmowa komunikacja miejska dla kierowców

Komunikacja

Kraków. Dziś darmowa komunikacja miejska dla kierowców

Jakub Dybalski 02 stycznia 2018

Łomianki: Lokalna komunikacja będzie bezpłatna

Komunikacja

Łomianki: Lokalna komunikacja będzie bezpłatna

Witold Urbanowicz 21 grudnia 2017

Nysa: Nowy operator, elektrobusy i darmowe przejazdy

Komunikacja

Nysa: Nowy operator, elektrobusy i darmowe przejazdy

Kasper Fiszer 01 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5