Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Poznań. Będą kolejne parkingi P&R

Dalej Wstecz
Autor:

Jan Gładysiak

Data publikacji:
2017-10-16 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań. Będą kolejne parkingi P&R
fot. Koefbac, lic. CC A-SA 4.0 International
Pierwszy w Poznaniu parking typu Park&Ride powstaje przy pętli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju i ma być gotowy jeszcze w tym roku. Poznań ma jednak plany budowy jeszcze kilku obiektów tego typu, na trzy kolejne jest już unijna dotacja.

W czerwcu Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpoczęły budowę pierwszego parkingu typu Park&Ride (parkuj i jedź). Jednopoziomowy obiekt powstaje na działce pomiędzy pętlą PST na os. Sobieskiego a stacją PST Szymanowskiego, wjazd na niego będzie z ul. Smoleńskiej. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec tego roku. Nie będzie to zwykły parking buforowy, obiekt zostanie ogrodzony i wyposażony w szlabany wjazdowy i wyjazdowy oraz będzie dostępny za opłatą stanowiącą równowartość biletu 24-godzinnego na przejazdy transportem publicznym. Opłata obejmuje bezpłatne udostępnienie takiego biletu użytkownikowi. Parking będzie bezpłatny dla posiadaczy dłuższego sieciowego abonamentu czasowego w systemie PEKA na przejazdy transportem zbiorowym.

Budowa przy Szymanowskiego trwa bez przeszkód, tymczasem Urząd Miasta Poznania pozyskał środki unijne na stworzenie następnych trzech parkingów typu „parkuj i jedź”, które powstaną przy ul. św. Michała, przy rondzie Starołęka i w pobliżu stacji PKP na Strzeszynie. Przygotowane wstępne koncepcje przewidują, że zmieści się na nich łącznie ponad 200 samochodów. Zaplanowano też miejsca postojowe dla niepełnosprawnych oraz rowerzystów.

Całkowita wartość projektu została oszacowana na 13 mln zł, natomiast wartość uzyskanego wsparcia ze środków unijnych to prawie 9 mln zł. Parkingi zaplanowano do realizacji w trybie zaprojektuj i wybuduj, mają być gotowe do 2020 roku. - Działamy z myślą o wszystkich mieszkańcach, także kierowcach. Wraz z ościennymi gminami chcemy stworzyć możliwość dojazdu do granic miasta i przesiadania się do komunikacji publicznej po to, by mniej samochodów wjeżdżało do centrum - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

To jednak nie wszystko, bo w dalszych planach są parkingi przy stacjach PKP Karolin i Podolany (stacja ma być odbudowana). Ostatni etap projektu budowy parkingów P&R to obiekty wielopoziomowe na pętlach tramwajowych Górczyn, Miłostowo i Starołęka. Wraz z nimi powstały by także zintegrowane węzły przesiadkowe. Trwają już prace koncepcyjne wszystkich obiektów. Najwięcej kontrowersji wzbudza wielopoziomowy parking przy pętli tramwajowej na Starołęce. Kupcy, którzy tam obecnie handlują w pawilonach chcieli by aby uwzględniono miejsce dla nich w nowym obiekcie. Ten projekt który im zaprezentowano zakłada likwidację handlu w tym miejscu. Trwają konsultacje w tym zakresie by osiągnąć kompromis z kupcami.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zamość zintegruje transport publiczny i kupi 10 autobusów

Komunikacja

Zamość zintegruje transport publiczny i kupi 10 autobusów

Rafał Jasiński 05 października 2017

Andrzej Adamczyk: Brakuje parkingów P&R i integracji

Mobilność

Andrzej Adamczyk: Brakuje parkingów P&R i integracji

jd/inf. pras. 20 września 2017

Wrocław buduje sieć parkingów Park&Ride

Komunikacja

Wrocław buduje sieć parkingów Park&Ride

jd/inf. pras. 04 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5