Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Powiat wrzesiński zastępuje upadający PKS Gniezno

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-01-22 12:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Powiat wrzesiński zastępuje upadający PKS Gniezno
fot. Lukas 3z, lic. CC BY-SA 4.0Autobus PKS Gniezno
Gnieźnieński PKS całkowicie zawiesił swoją działalność przewozową na okres ferii zimowych. Część gmin wraz ze Starostwem Powiatowym z Wrześni zorganizowała transport zastępczy. Problemy komunikacyjne regionu nie znikną jednak wraz z powrotem uczniów do szkół.

Na naszych łamach opisywaliśmy duże problemy PKS Gniezno. Państwowy przewoźnik zawnioskował już o ogłoszenie upadłości, a póki kontynuuje działalność przewozową, znacznie ogranicza swoją ofertę. Z rozkładu jazdy w ostatnich miesiącach wypadł cały szereg kursów, w tym znaczna część obsługujących powiat wrzesiński. Największe problemy dla pasażerów nastały jednak wraz z początkiem szkolnych ferii zimowych.

Zamiast autobusu PKS kursuje bezpłatny bus

„Od 12 do 27 stycznia 2019 r. komunikacja regularna PKS Gniezno Sp. z o.o. zostaje całkowicie wstrzymana” – poinformował bowiem przewoźnik na swojej stronie internetowej. Dodatkowo także w pozostałe dni stycznia nie jest prowadzona obsługa trzynastu kursów – na trasach Kiszkowo – Gniezno, Kłecko – Gniezno, Sroczyn – Gniezno, Gniezno – Września, Września – Witkowo, Gniezno – Wierzyce, Gniezno – Janowiec Wielkopolski i Gniezno – Mieleszyn. PKS zapowiedział równocześnie podwyżkę cen biletów, co argumentuje brakiem dofinansowania przewozów ze strony gmin.

Lokalne samorządy przynajmniej częściowo wypełniły lukę spowodowaną czasowym zawieszeniem komunikacji. W powiecie wrzesińskim na okres ferii zafunkcjonowała bowiem komunikacja bezpłatna obsługiwana busami. Firma FHU „WA-MA” Maciej Walicki realizuje pojedyncze kursy na trasach z Wrześni do Pyzdr przez Kaczanowo i Zieliniec i z Wrześni do Lisewa przez Kaczanowo. Linie zastępcze funkcjonują od poniedziałku do piątku.

Samorządy rozmawiają z innymi przewoźnikami o przejmowaniu kursów

– Wszystkie jednostki samorządu powiatowego i gminnego [Starostwo Powiatowe we Wrześni oraz gminy Kołaczkowo i Pyzdry] wydatkują na bezpłatny transport zbiorowy solidarnie środki finansowe w wysokości jednej trzeciej kwoty ogółem – powiedział nam Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński. – Kwota wydatkowanych środków finansowych znana będzie po realizacji zadania, czyli po feriach zimowych – stwierdza, choć koszt obsługi nie zależy przecież od wartości sprzedanych biletów, bo tych pasażerom w ogóle się nie wydaje.

Nasz rozmówca zapewnił nas też, że starostwo podejmuje także inne działania związane z problemami komunikacyjnymi, które nie ustaną całkowicie wraz z początkiem nowego semestru w szkołach. – Zgodnie z ustaleniami przedstawicieli wszystkich pięciu gmin z terenu naszego powiatu, jak i samego powiatu, samorządy przystąpiły do rozmów z innymi przewoźnikami z naszego terenu w zakresie przejmowania i organizacji publicznego transportu osób – relacjonuje. Dodaje, że PKS nie wystąpił do władz powiatowych z wnioskiem o dotację, ale zwrócił się w tej sprawie do gmin. – Nie uzyskał jednak dofinansowania – stwierdza.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKS Gniezno z wnioskiem o ogłoszenie upadłości

Komunikacja

PKS Gniezno z wnioskiem o ogłoszenie upadłości

Kasper Fiszer 27 grudnia 2018

PKS Gniezno likwiduje kursy m.in. do Wrześni

Komunikacja

PKS Gniezno likwiduje kursy m.in. do Wrześni

Kasper Fiszer 17 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5