Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Powiat myszkowski z gminami stworzył związek komunikacyjny

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2022-01-03 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Powiat myszkowski z gminami stworzył związek komunikacyjny
fot. Wojciech Liberda czgk.pl
Powiat myszkowski z gminami wchodzącymi w jego skład utworzył związek powiatowo-gminny pod nazwą „Jedźmy razem!” mający na celu uruchomienie wspólnej autobusowej komunikacji powiatowo-gminnej. Organizacja podobna w formule do stowarzyszenia będzie formalnym organizatorem transportu publicznego.

Pod koniec ubiegłego roku powiat myszkowski (woj. śląskie) wspólnie z gminami Koziegłowy, Niegowa, Poraj i Żarki utworzył związek powiatowo-gminny „Jedźmy razem!”, który po zdobyciu osobowości prawnej będzie miał za zadanie planować rozwój transportu, organizować publiczny transport zbiorowy oraz zarządzać nim w zakresie powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich niestanowiących myszkowskiej komunikacji miejskiej (miasto Myszków dysponuje własnym systemem).

Powiat myszkowski obecnie organizuje już komunikację powiatową, która poprzez 6 linii autobusowych komunikuje łącznie 47 miejscowości. Związek „Jedźmy razem!” równo za rok, 1 stycznia 2023 r. przejmie od starostwa powiatowego zadania organizatora transportu. Możliwość powoływania związków powiatowo-gminnych pojawiła się w styczniu 2016 r. w ramach nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Związek powiatowo-gminny będzie bezpośrednio odpowiadał za techniczną stronę organizowania komunikacji, w tym wyłanianie operatorów, czy prowadzenie taryfy biletowej. Wszystkie działania jednak będą opierane o bieżące uchwały zrzeszonych samorządów. Taka formuła potrzebna jest m.in. w przypadku partycypacji finansowej w koszach organizowania komunikacji. W tym celu zgodnie ze statutem związku, w kompetencjach zarządu leży m.in. rekomendowanie powiatowi i gminom uchwał, decyzji i stanowisk podejmowanych w celu realizacji zadań związku.

Finansowanie związku ze strony uczestników odbywać się będzie drogą składek członkowskich.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Barczewo z własną komunikacją publiczną

Komunikacja

Barczewo z własną komunikacją publiczną

Przemysław Farsewicz 07 grudnia 2021

PKS Grodzisk: Niewidzialna ręka rynku? Nie w transporcie zbiorowym

Prawo & Finanse

PKS Grodzisk: Niewidzialna ręka rynku? Nie w transporcie zbiorowym

Roman Czubiński 10 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5