Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Powiat łowicki uruchomił autobusową linię turystyczną

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
12-08-2023
Ostatnia modyfikacja:
07-08-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Powiat łowicki uruchomił autobusową linię turystyczną
fot. Lukas 3z, lic. CC BY 3.0
Pomiędzy ważniejszymi punktami turystycznymi powiatu łowickiego od kilku dni kursuje nowa linia finansowana przez starostę. Dzięki dotacji z FRPA połączenie będzie realizowane przynajmniej do końca roku. Pierwsze miesiące stanowią swoisty pilotaż, który zadecyduje o przyszłości inicjatywy.

Dużym problemem na obszarach oddalonych od największych miast pozostaje kwestia obsługi turystów niezmotoryzowanych. Kurczenie się oferty PKS-ów doprowadziło do sytuacji, w której wiele atrakcyjnych obiektów czy obszarów przyrodniczych jest niemal całkowicie niedostępnych dla osób, które nie chcą lub nie mogą dotrzeć tam własnym samochodem. Rozwiązaniem na terenie powiatu łowickiego ma być uruchomiona wraz z początkiem sierpnia nowa linia samorządowa zaprojektowana głównie z myślą o turystyce.

Po wakacjach tylko w weekendy

– Linia Łowicz – Nieborów – Walewice – Łowicz ma 86,2 km długości – mówi Katarzyna Siekierska, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Łowiczu. W Łowiczu autobusy zatrzymują się dwa razy (przy dworcu kolejowym i przy muzeum), a poza wymienionymi już miejscowościami także w Arkadii i Maurzycach. W sierpniu i wrześniu zaplanowano trzy kursy w dni wolne i dwa w dni robocze. Od października do grudnia realizowane będą tylko trzy kursy weekendowe. Na razie nie jest jasne, czy połączenie będzie funkcjonować także w 2024 r.

Przejazd linią dla turystów jest płatny, a cena biletu wynosi 10 zł. – To bilet całodniowy – zaznacza nasza rozmówczyni. Bez konieczności powtórnego płacenia można więc np. pojechać z Łowicza do Nieborowa, później do Maurzyc, a ostatnim kursem wrócić do Łowicza. Turyści spoza Łowicza będą mogli przesiąść się na pociąg na łowickim dworcu głównym.

Powiatowe zlecenie dla Kadar Busy

Operatorem linii została firma Kadar Busy, która ma oddelegować do obsługi trasy dwa pojazdy. Otrzyma ona 6 zł za każdy zrealizowany wozokilometr, przy czym powiat korzysta z 3-złotowej dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. To właśnie oczekiwanie na termin naboru wniosków do FRPA spowodował, że linia wystartowała dopiero w połowie wakacji. – W tym roku prowadzimy swoisty rekonesans, który pozwoli dopracować szczegóły oferty na rok przyszły – oceniła przedstawicielka władz powiatowych.

Starostwo deklaruje, że chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, także tym dotyczącym dóbr kultury. Poza linią turystyczną samorząd organizuje siedem innych połączeń autobusowych. Jedno z nich pozwala na dojazd do Nieborowa niezależnie od uruchomionej właśnie nowej linii.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5