Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Powiat Heilbronn w Niemczech stawia na wodór

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-07-02 12:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Solaris

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Powiat Heilbronn w Niemczech stawia na wodór
fot. Solaris
Solaris zaprezentował autobus wodorowy Urbino 12 hydrogen w miejscowości Neuenstadt am Kocher w Niemczech. Należący do grupy Transdev przewoźnik Omnibus-Verkehr Ruoff GmbH (OVR), zarządzający transportem publicznym w mieście, postawił na innowacyjność i planuje wykorzystać pozyskiwany ekologicznie „zielony” wodór do napędzania środków komunikacji miejskiej.

Przewoźnik Omnibus-Verkehr Ruoff GmbH (OVR), należący do Grupy Transdev, ma szansę stać się pionierem bezemisyjnego transportu publicznego w regionie Heilbronn. W ramach projektu „H2 Impulse” wodór ma być produkowany w sposób przyjazny dla środowiska, a następnie – jako bezemisyjne źródło energii – wykorzystany do zasilania autobusów miejskich. Decydującym czynnikiem w projekcie jest komponent regionalny: wodór jest produkowany w sąsiednim Hardthäuser Wald w Niemieckim Centrum Lotniczo-Kosmicznym (DLR) przy pomocy energii wiatrowej, przesyłany na niewielkie odległości do użytkowników regionalnych, m.in. w Neuenstadt, jak również używany na miejscu. Bilans środowiskowy szkodliwych emisji jest zatem bliski zeru na drodze od produkcji do użytkownika końcowego.

W ramach realizowanej inicjatywy na zaproszenie przewoźnika OVR Solaris zaprezentował uczestnikom projektu reprezentującym Powiat Heilbronn, miasto Neustadt am Kocher, gminom Hardthausen i Langenbrettach oraz Wirtschaftsfördergesellschaft Raum Heilbronn (WfG, agencja rozwoju przemysłu działająca w regionie Heilbronn) innowacyjny autobus Urbino 12 hydrogen, jako przykład pojazdu, który z powodzeniem wykorzystuje technologię wodorową. Autobus wodorowy kursował na trasie linii pośpiesznej „KocherShuttle“ z Neuenstadt do Heilbronn, aby zademonstrować niezawodne zastosowanie i przydatność do codziennego stosowania wodoru w transporcie.

Ogniwo wodorowe na pokładzie Urbino 12 hydrogen pełni funkcję miniaturowej elektrowni, która produkuje energię, przekazując ją bezpośrednio do napędu. Autobus nie emituje żadnych emisji, zaś produktami reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie są woda i ciepło, trudno zatem o czystszy środek transportu.

Autobus wodorowy marki Solaris od czasu swojej premiery w 2019 roku budzi niemałe zainteresowanie wśród europejskich przewoźników deklarujących zieloną transformację transportu publicznego. Według prognoz rynkowych do 2030 roku autobusy napędzane energią z wodoru będą stanowić istotną część autobusowej floty w Europie. Ten trend widać również w portfelu zamówień producenta – wśród klientów na wodorowy model Solarisa są przewoźnicy z Niemiec, Austrii, Holandii i Szwecji, którzy zakupili już niemal 80 wodorowych Urbino.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Londyn uruchamia pierwsze w Anglii piętrowe autobusy na wodór

Mobilność

Londyn uruchamia pierwsze w Anglii piętrowe autobusy na wodór

Przemysław Farsewicz 27 czerwca 2021

Konin akceptuje ofertę na czteroletni leasing autobusu wodorowego

Komunikacja

Konin akceptuje ofertę na czteroletni leasing autobusu wodorowego

Witold Urbanowicz 24 czerwca 2021

Wodór w transporcie publicznym to technologia teraźniejszości

Prawo & Finanse

Wodór w transporcie publicznym to technologia teraźniejszości

Wodór2030 24 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5