Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

POW: Firmy składają odwołania w przetargu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-06-2015
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
POW: Firmy składają odwołania w przetargu
fot. Romas
Czterech potencjalnych wykonawców odcinka A Południowej Obwodnicy Warszawy (węzeł Puławska-węzeł Przyczółkowa) odwołało się do Krajowej Izby Odwoławczej od wyniku przetargu, w którym GDDKiA wybrała jako wykonawcę firmę Astaldi.

Informację tę podała firma Impresa Pizzarotti, która jest liderem jednego z odwołujących się konsorcjów. Odwołania złożyły również konsorcja Porr Polska, IDS-BUD, Salini Polska.

„Zdaniem skarżących, GDDKiA naruszyła prawo, wybierając ofertę, która zawiera rażąco niską cenę. W ocenie odwołujących się, wybór wspomnianych ofert nie tylko może stanowić naruszenie prawa, ale uniemożliwi zrealizowanie niezwykle ważnego dla Warszawy i Mazowsza projektu. (...) Składających odwołanie bulwersuje fakt, że odmówiono im zapoznania się z dokumentacją wybranej przez GDDKiA oferty, ponieważ oferent – Astaldi – zastrzegł całość dokumentów w jakiejkolwiek mierze mających odniesienie do zaproponowanej ceny jako zawierających tajemnicę przedsiębiorstwa, a tym samym niepodlegające ujawnieniu" – można przeczytać w komunikacie.

Cena, jaką zaproponowało Astaldi to 55,38% szacunkowej wartości zamówienia i 75,7% kwoty, jaką zamawiający zarezerwował na tę inwestycję. Firma nadmieniła, że niski budżet zamawiającego sprawia, że nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak Astaldi wykona inwestycję. „Zgodnie z linią orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej i sądów, całościowe utajnienie dokumentacji ofertowej jest niezgodne z polskim prawem i podstawowymi jego zasadami, jakimi w odniesieniu do zamówień publicznych jest jawność i przejrzystość postępowań, w których zamówienia te są przyznawane" – pisze dalej jeden z odwołujących się.

Zdaniem przedstawicieli Impresa Pizzarotti, zwycięska oferta powinna zostać unieważniona i uznana za niezgodną z prawem: regulacjami Prawa zamówień publicznych i Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Pod koniec maja GDDKiA w Warszawie dokonała wyboru najkorzystniejszych ofert na trzy odcinki Południowej Obwodnicy Warszawy. Zamawiający zadecydował, że jeden z odcinków Południowej Obwodnicy Warszawy wybuduje turecko-polskie konsorcjum za 757,6 mln zł. To o ponad 1 mld zł mniej niż oszacował inwestor. Pozostałe odcinki wybuduje Warbud i Astaldi. Najbardziej zbliżona cenowo do budżetu inwestora (1,6 mld zł brutto) była oferta firmy Impresa Pizzarotti, która przekraczała kosztorys GDDKiA o 3 mln zł.


 

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5