Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Postępuje przebudowa Alei Wojska Polskiego w Szczecinie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-09-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Podziel się ze znajomymi:

W Szczecinie postępuje przebudowa fragmentu Alei Wojska Polskiego. Prace w śródmiejskim odcinku tej ulicy są już na półmetku. Inwestycja ma przynieść nową zieleń i gruntowną modernizację infrastruktury pieszej czy rowerowej.

Nowa aleja bez wątpienia zmieni charakter śródmieścia Szczecina. Prace toczą się już od kilkunastu miesięcy i zbliżają się do półmetka. Jednak już teraz widać ogromy zakres zmian, które zaszły w tej części miasta.

Na całym odcinku śródmiejskiej części alei (od Placu Szarych Szeregów do Placu Zwycięstwa), prowadzone są roboty budowlane. Odcinek środkowy, pomiędzy ulicą Jagiellońską a Placem Zgody jest najbardziej zaawansowany. Ułożono już nawierzchnię miejsc postojowych, ziemia wokół rosnących platanów wygrodzona jest już krawężnikami. Co istotne same platany odzyskały swój zielony kolor. Pomiędzy Placami Zgody i Zwycięstwa układana jest druga nitka nowej jezdni. Toczą się prace brukarskie, a także prace sieciowe.

Pomiędzy ulicą Jagiellońską a Placem Szarych Szeregów częściowo jest już ułożona nowa nawierzchnia jezdni. Gotowe są podbudowy pod nowe chodniki, trwa ustawianie słupów oświetleniowych. Zmienił się również fragment ul. Jagiellońskiej, wykonane zostały podbudowy, ułożona jest nawierzchnia jezdni, brakuje tylko płyt chodnikowych.

Cała inwestycja obejmuje również przebudowę Placu Zwycięstwa. Wykonawca czyni ostatnie przygotowania do rozpoczęcia robót. Trwa uzgadnianie harmonogramu prac, zmian w organizacji ruchu, zdobywane są niezbędne uzgodnienia, zabezpieczany jest sprzęt jak i materiały budowlane. To kwestia kilkudziesięciu dni zanim wykonawca rozpocznie przebudowę i w tej części miasta. 

Zadanie zostało podzielone na dwa etapy realizacyjne:

ETAP I – obejmuje przebudowę układu drogowego alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów, odcinka ulicy Jagiellońskiej od al. Piastów do al. Wojska Polskiego oraz odcinka ulicy Śląskiej od ulicy Więckowskiego do drogi wewnętrznej za budynkami Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”. Inwestycja obejmie ponadto przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia terenu, przebudowę sygnalizacji świetlnych, budowę oświetlenie ulicznego, budowę elementów małej architektury, budowę fontanny oraz zmianę organizacji ruchu w postaci wprowadzenia ruchu uspokojonego. Istotną częścią prac będzie zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew i krzewów. Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od Placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów, stanie się „zielonym salonem” Szczecina. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa o randze reprezentacyjnej dla naszego miasta, długowieczne i monumentalne. Znajdą się tam m.in. kolumnowe platany, będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdą się w niej nowe krzewy, trawy i byliny.

ETAP II – obejmie wykonanie dokumentacji projektowej a następnie zrealizowanie prac budowlanych, polegających na przebudowie układu drogowego i torowego w rejonie placu Zwycięstwa. Zakres prac obejmie przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych, przebudowę peronów przystankowych na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa, budowę nowego przystanku tramwajowego na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki. Prace obejmą również przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych, usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych, przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej i systemu sterowania rozjazdu, przebudowę oświetlenia ulicznego, budowę systemu informacji pasażerskiej, zagospodarowanie terenu elementami małej architektury oraz nasadzeniami drzew i krzewów.

Prace mają się zakończyć III kwartale 2023 roku. Koszt prac to ponad 80 mln zł brutto.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Szczecin otworzył Aleje Wojska Polskiego. Nostalgia za tramwajami

Przestrzeń

Łódź: Mielczarskiego staje się woonerfem

Przestrzeń

Łódź: Mielczarskiego staje się woonerfem

Roman Czubiński 01 sierpnia 2023

Szczecin szuka wykonawcy kładki pieszo-rowerowej nad ulicą Struga

Przestrzeń

Bydgoszcz wyrzuci auta z kolejnego miejsca w centrum

Przestrzeń

Zobacz również:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Szczecin otworzył Aleje Wojska Polskiego. Nostalgia za tramwajami

Przestrzeń

Łódź: Mielczarskiego staje się woonerfem

Przestrzeń

Łódź: Mielczarskiego staje się woonerfem

Roman Czubiński 01 sierpnia 2023

Szczecin szuka wykonawcy kładki pieszo-rowerowej nad ulicą Struga

Przestrzeń

Bydgoszcz wyrzuci auta z kolejnego miejsca w centrum

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5