Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Posłanki Lewicy: Pierwszeństwo pieszych, mandaty i fotoradary

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-11-05 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Posłanki Lewicy: Pierwszeństwo pieszych, mandaty i fotoradary
fot. Jakub Dybalski
Na konferencji w Sejmie nowo wybrane posłanki Lewicy – Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, Magda Biejat (Razem) i Anna Maria Żukowska (SLD) zgodziły się z koniecznością zmian w przepisach, związanych z przyznaniem bezwzględnego pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejścia, podwyższeniem mandatów i ich egzekucją. Zapowiedziały powołanie parlamentarnego zespołu BRD.

W czasie konferencji kilkakrotnie pojawiło się hasło „Wizja Zero”, czyli zestaw działań, który ma pomóc w całkowitym wyeliminowaniu ofiar śmiertelnych na drogach. – Ta strategia w Szwecji czy w Wielkiej Brytanii przyniosła spadek liczby ofiar wypadków o połowę – powiedziała Dziemianowicz–Bąk cytowana przez „Gazetę Wyborczą”.

Trzy postulaty posłanek Lewicy przedstawiła Biejat. To, po pierwsze, przyznanie pieszym bezwzględnego pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście, przy czym nowa posłanka powołała się na przykład Czech, gdzie takie działanie miało przynieść duży spadek ofiar wypadków wśród pieszych. Drugą koniecznością jest podniesienie niezmienianych od lat stawek mandatów i powiązanie ich z dochodami sprawcy wykroczenia. Trzecim jest przywrócenie kontroli nad fotoradarami samorządom, ale tak by wpływy z nich trafiały na cele związane z bezpieczeństwem na ulicach.

Powyższe postulaty to powtórzenie zeszłotygodniowego apelu o zmiany w prawie, wystosowanego do rządu przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (a te z kolei wcześniej znalazły się w apelu ruchów miejskich w ramach akcji „Chodzi O Życie”).

O potrzebie poprawienia bezpieczeństwa na drogach mówił w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, ale bardzo oględnie. Przyznał jedynie, że mandaty należałoby podnieść, ale nie przedstawił konkretów, choć akurat taryfikator mandatów wprowadza się rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów.

Posłanki zapowiedziały też utworzenie parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa na drogach, do którego zaprosiły posłanki i posłów innych partii. W ramach zespołu mają przygotować zmiany w przepisach, a do prac zespołu chcą zaprosić m.in. przedstawicieli ruchów miejskich.

Nie wiadomo, co na to poseł Michał Szczerba (PO), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w kończącym swoją kadencję Sejmie. Warto podkreślić, że zespół Szczerby składający się z sześciu posłów opozycji nie był zbyt prężny, a siłę przebicia w parlamencie zdominowanym przez PiS miał bliską zeru.

Z wtorkowego wystąpienia posłanek Lewicy wynika, że chcą go rozruszać, a specjalne zaproszenie do wzięcia udziału w pracach skierowały do premiera Morawieckiego. – Mamy nadzieję, panie premierze, że pan udowodni swoją skuteczność i udowodni, że to, co obiecywał, znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości – mówiła Żukowska, cytowana przez Interię.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Miasto szczęśliwe: bezpieczne, ekologiczne, z tramwajem lub koleją

Mobilność

Miasto szczęśliwe: bezpieczne, ekologiczne, z tramwajem lub koleją

Roman Czubiński 01 listopada 2019

Mateusz Morawiecki: Należy rozważyć 30 km/h w okolicach szkół

Prawo & Finanse

Mateusz Morawiecki: Należy rozważyć 30 km/h w okolicach szkół

Jakub Dybalski 31 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5