Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Port Sołacz w zielonej odsłonie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2022-03-24 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. ZZM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Port Sołacz w zielonej odsłonie
mat. UM Poznań
Port Sołacz w zielonej odsłonie
Port Sołacz w zielonej odsłonie
Do końca kwietnia w parku Sołackim przy byłej restauracji i hotelu Meridian pojawi się nowa roślinność. Aby ją zasadzić, Zarząd Zieleni Miejskiej pozbędzie się fragmentu asfaltu. Zabytkowy budynek po latach wynajęła Grupa MTP, która otworzy tam restaurację i butikowy hotel Port Sołacz.

Projekt zagospodarowania tego terenu uwzględnia utworzenie okien widokowych w kierunku ulicy Nad Wierzbakiem, remont alei parkowej i wygospodarowanie większej powierzchni pod zieleń okrywową od północnej części. Natomiast od strony południowej zwiększy się powierzchnia terenów zieleni - pojawią się tam byliny i trawy ozdobne. Usunięty będzie także fragment asfaltu. Dodatkowo zwężony zostanie wjazd do restauracji. Tutaj również zniknie część kostki betonowej na rzecz roślin. Pojawią się też nowe ławki.

W ramach projektu wykonawczego ZZM uwzględnił inwentaryzację roślinności rosnącej na terenie realizowanej inwestycji, ocenę zdrowotną drzew, zalecenia pielęgnacyjne, a także projekty gospodarki drzewostanem oraz zagospodarowania fragmentu parku w pobliżu powstającego Portu Sołacz.

To oznacza, że rośliny tam rosnące zostały szczegółowo zinwentaryzowane i objęte konkretnym planem pielęgnacyjnym. Analizie poddano 96 drzew, z czego dominującym gatunkiem był dąb szypułkowy. Pojawia się również klon pospolity i lipa drobnolistna. Na szczególną uwagę zasługuje wiązowiec zachodni, który rośnie przy południowej granicy parku, między wjazdem gospodarczym a głównym wejściem do dawnej restauracji Meridian. Inwentaryzacją objęto także 85 stanowisk krzewów. Stwierdzono również występowanie 2 gatunków pnących: powojnika oraz bluszczu pospolitego. Ta szczegółowa analiza pozwoliła określić zasoby roślinne parku i jego strukturę gatunkową oraz zaplanować program gospodarki drzewostanem. Pomoże to w utrzymaniu zieleni na terenie całego kompleksu w przyszłości.

Park Sołacki jest wpisany do rejestru zabytków. Od ponad stu lat jest jednym z najbardziej znanych parków w Poznaniu. Od początku na jego terenie znajdowała się restauracja, mieszcząca się w budynku przeniesionym z Wystawy Wschodnioniemieckiej, która w 1911 roku odbywała się na terenie dzisiejszych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po latach obiekt wynajęła Grupa MTP, która planuje otworzyć tam restaurację i butikowy hotel Port Sołacz. Budynek jest obecnie remontowany.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5