Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ponad 4 tys. ruchomych schodów i chodników w Polsce. Gdzie najdłuższe?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-08-03 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ponad 4 tys. ruchomych schodów i chodników w Polsce. Gdzie najdłuższe?
fot. MJ
Chodniki i schody ruchome ułatwiają poruszanie się w coraz większej liczbie obiektów. Jak wynika ze statystyk dozoru technicznego – TDT i UDT – w Polsce znajduje się dokładnie 4162 takich urządzeń. Najdłuższe znajdują się w warszawskim metrze, a najstarsze – z 1977 r. – w jednym z warszawskich biurowców.

W Polsce dozorem technicznym schodów ruchomych i chodników zajmują się dwie instytucje – Transportowy Dozór Techniczny i Urząd Dozoru Technicznego. W dużym uproszczeniu ta pierwsza zajmuje się urządzeniami w obiektach komunikacyjnych (np. dworce kolejowe i stacje metra), natomiast ta druga w pozostałych obiektach.

Jak wynika ze statystyk tych instytucji w Polsce znajduje się dokładnie 4162 schodów i chodników ruchomych. TDT ma pod swoim „nadzorem” 367 takich urządzeń, a UDT – 3795 urządzeń (w tym 655 chodników ruchomych.

Gdzie najstarsze

Często za pierwsze w Polsce uważa się schody ruchome na Trasie W-Z, przy warszawskim Starym Mieście, które ruszyły w 1949 r. Już wcześnie jednak – w 1946 r. – uruchomiono poniemieckie schody w DH Feniks we Wrocławiu. Ponadto jeszcze w latach 30. XX w. eskalatory miał się pojawić w Katowicach.

Pozostawmy jednak te dywagacje o pierwszeństwie na boku. W żadnym z wymienionych miejsc nie zachowały się oryginalne schody. W ostatnich latach wymieniono też urządzenia na dworcu Centralnym, który uroczyście oddano do użytku pod koniec 1975 r. Obecnie najstarsze schody ruchome – jak wynika z danych UDT – pochodzą z 1977 r. i znajdują się w budynku przy Chałubińskiego 8 w Warszawie (tzw. Intraco II albo Oxford Tower). Najstarsze chodniki ruchome pochodzą z 1995 r. i znajdują się w Gdyni przy al. Zwycięstwa 256 (CH Klif).

Jeżeli chodzi o urządzenia, będące pod nadzorem TDT, to najstarsze schody znajdują się na stacji Wilanowska na I linii metra. Zostały wyprodukowane w 1989 r. przez czechosłowacką firmę Transporta. Jak informuje TDT, długość całkowita tych schodów to 9,2 metrów bieżących, a różnica poziomów wynosi 3,4 m.

Gdzie najdłuższe


Najdłuższe schody ruchome, jak można domyślać się, znajdują się na nowych stacjach II linii metra. Palmę pierwszeństwa mają schody na stacji Centrum Nauki Kopernik, których długość wynosi 40,41 mb. Pokonują one różnicę poziomów 17,53 m, a ich prędkość nominalna to 0,65 m/s (dla większość urządzeń w Polsce prędkość, warunkowana parametrami i przepisami, wynosi 0,5 m/s). Najdłuższe schody, zarejestrowane w UDT, znajdują się w Łodzi przy Jana Karskiego 3 (w budynkach Manufaktury). Zostały wyprodukowane w 2006 r., a ich długość to 33 mb.

Najdłuższe chodniki ruchome w Polsce – w sumie pięć ciągów – znajdują się natomiast na lotnisku Chopina w Warszawie przy Żwirki i Wigury 2. Jak podaje UDT, ich długość wynosi 45 mb.

Gdzie najkrótsze

Najkrótsze schody w rejestrze UDT mają 3 mb. długości. Dwa ciągi o takiej długości z roku 2001 r. zostały zainstalowane w budynku przy Towarowej 22 (Galeria Jupiter Centrum), a jeden z roku 2005 przy Ostrobramskiej 75C (Atrium Promenada) w Warszawie.
Najkrótsze schody ruchome, zarejestrowane w TDT, znajdują się stacji metra Świętokrzyska (M2). Ich długość całkowita to 9,04 mb, a pokonywana różnica poziomów wynosi 1,955 m.

Najkrótsze chodniki znajdują się we Wrocławiu przy ul. Ruskiej 37/38. Ich długość to 5,2 mb, a rok produkcji – 2005.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5