Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Polskie miasta chcą już kupić 819 autobusów elektrycznych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-03-30 14:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polskie miasta chcą już kupić 819 autobusów elektrycznych
fot. PKM Jaworzno
Od momentu podpisania 20 lutego listu intencyjnego, w którym 41 polskich samorządów zadeklarowało, że w ciągu kilku najbliższych lat chcą kupić 780 autobusów elektrycznych, grono chętnych się zwiększyło. Dziś to już 45 miast i gmin oraz 819 autobusów.

O tym, co dzieje się w ramach programu E-bus, czyli jednej z dwóch części rządowego Programu Elektromobilnosci, opowiedział szefujący E-busowi Włodzimierz Hrymniak z Polskiego Funduszu Rozwoju. Okazuje się, że w ciągu ostatniego miesiąca nie tylko rząd przyjął ostatecznie wspomniany program, a także określono ramy prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu badawczego, w ramach którego ma powstać autobus elektryczny z wymyślonych i wyprodukowanych w Polsce podzespołów, ale też chęć zakupu elektrobusów deklarują kolejne miasta.

Jak poinformował Hrymniak, dziś jest to 45 samorządów (37 miast i 8 gmin), w których w tej chwili jeździ 5530 autobusów miejskich, czyli 48 proc. wszystkich jeżdżących po polskich drogach. W sumie zadeklarowały chęć kupienia w ciągu najbliższych kilku lat (co nie znaczy, że kupią, ale zachęcone rządowym programem złożyły taka deklarację) 819 elektrobusów. To 7 proc. wszystkich autobusów miejskich w Polsce. Są i mniejsze miasta, które zadeklarowały całkowite przejście na elektromobilność, np. Września, Polkowice czy Świdnik.

Co więcej, aż 321 elektrobusów jest już dziś w – jak to określono – „procesie zakupowym”. To duża liczba, ale określa i te miasta, gdzie trwają dostawy zakupionych pojazdów (np. Warszawa) i te gdzie podjęto pierwsze kroki, by zakupy przygotować (np. Wrocław).

Hrymniak przyznał też, że w ramach programu powstanie księga dobrych praktyk, czyli spis pytań i odpowiedzi dla samorządów z zakresu elektromobilności. Do tej pory miasta wysłały 163 pytania o rożnej tematyce – od zasad finansowania autobusów po carsharing.

Program wiąże się też z rozbudową infrastruktury. Na konferencji padła z ust Piotra Zaremby (szefuje siostrzanemu programowi E-car) deklaracja wybudowania w całej Polsce do 2020 r. 6 tys. punktów ładowania oraz ok. 400 tzw. ładowarek szybkich.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5