Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Polski Bus zawiesza połączenia po cichu. Teraz do Kalisza

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-07-11 15:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polski Bus zawiesza połączenia po cichu. Teraz do Kalisza
fot. Ziggi 2011, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Polski Bus, który przyniósł nową jakość w autobusowych przewozach autokarowych, zmienia powoli model biznesowy. Po intensywnym etapie uruchamiania nowych tras z siatki połączeń znikają kolejne połączenia. Pasażerowie dowiadują się o tym przypadkiem, gdy nie mogą już kupić na swoją linię biletów.

Bez dwóch zdań Polski Bus zrewolucjonizował i zdynamizował rynek przewozów autobusowych w Polsce, podnosząc je na wyższy poziom. Nowe, czerwone autobusy w niskich, atrakcyjnych cenach szybko przyciągnęły pasażerów. Wkrótce śladem Polskiego Busa zaczęli iść inni przewoźnicy.

Czas na zmianę polityki

Polski Bus, korzystając z licznych bolączek kolei, intensywnie i hucznie rozbudowywał siatkę połączeń. O każdym takim kroku przewoźnik głośno i uroczyście informował. Wielu komentatorów zaczęło zastanawiać się „jak to się firmie opłaca” i jak długo pociągnie. Od debiutu minęło już pięć lat, a Polski Bus – wbrew sceptykom – wciąż istnieje. Rzeczywistość jednak zrewidowała politykę firmy.

Z siatki połączeń zaczęły znikać nie tylko konkretne kursy, ale całe połączenia. W styczniu tego roku Polski Bus zawiesił połączenia na trasie z Warszawy do Olsztyna. Krok, który miał być działaniem czasowym, okazał się trwałym. Autobusy nie wróciły już w szczycie wakacyjnego sezonu, kiedy Warmia i Mazury mogłyby cieszyć się zainteresowaniem. W dużej mierze to sprawa kolei, która zaczęła nadrabiać zaległości skróconym czasem przejazdu i nowym taborem. Widać to nie tylko na trasie do Olsztyna, ale też w innych relacjach, gdzie zaczęło ubywać połączeń Polskiego Busa wraz ze znaczną poprawą warunków podróżowania koleją.

Teraz, od początku lipca, z siatki połączeń wypadła kolejna trasa – P32 z Warszawy do Kalisza. – Priorytetem firmy PolskiBus.com jest zapewnienie pasażerom możliwości komfortowego podróżowania w jak najniższych cenach. W tym celu na bieżąco analizujemy zapotrzebowanie na nasze usługi oraz efektywność tras wchodzących w skład aktualnej siatki połączeń. Nasza decyzja ma charakter biznesowy i jest podyktowana kombinacją wielu czynników takich jak np. wyniki sprzedaży – mówi Piotr Pogonowski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polskim Busie.

Jak dodaje Pogonowski, decyzja ma charakter „czasowy” i w razie, gdyby pojawiło się zainteresowanie, połączenia mogą wrócić. Dyrektor, przepraszając za utrudnienia, zwraca uwagę na współpracę z firmą Arriva Bus, dzięki której na stronie Polskiego Busa można kupić bilety z Kalisza m.in. do Kołobrzegu, Koszalina, Poznania, Zakopanego, Katowic i Krakowa. To nowy model Polskiego Busa – firma nawiązuje współpracę z coraz większą liczbą przewoźników, jak Żak Express do Białegostoku i Suwałk, Flix Bus do Niemiec czy ostatnio Garden Service do Siedlec i Białej Podlaskiej.
Przewoźnicy ci albo przejmują połączenia Polskiego Busa, albo po prostu istniejące połączenia trafiają do sprzedaży biletów na stronie Polskiego Busa.

Informacja o likwidacji ukryta

Natomiast likwidowane trasy, niejako w opozycji do szumnych komunikatów o ich uruchomieniu, znikają z rozkładu po cichu. „Niestety nie umieszczamy takich informacji na stronie internetowej” – odpowiada Polski Bus na posty pasażerów zamieszczone na profilu facebookowym. Jak zauważają komentujący, lepiej jest pisać o sukcesach niż porażkach. Polski Bus obstaje jednak przy swojej polityce nieinformowania wprost o likwidowanych bądź zawieszanych połączeniach. – O tym, że dana linia została zawieszona, pasażerowie dowiadują się z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem po otwarciu nowego kalendarza na stronie internetowej – dodaje Piotr Pogonowski. Czyli w momencie, gdy już nie może kupić biletu na swoje połączenie.

Niestety, Polski Bus nie jest odosobniony w takim działaniu. Niedawno z rozkładu PKP Intercity zniknęły trzy pary połączeń, w tym jedna popularna nad morze. Informacja o likwidacji połączeń znalazła się… w trochę mylącej zakładce „Dostępność sprzedaży na pociągi krajowe”. Nie jest niczym nadzwyczajnym, że połączenia przy małej frekwencji znikają z siatki połączeń. Czy jednak szacunek wobec lojalnego klienta nie wymaga, żeby o takich działaniach poinformować i nie skazywać podróżnych na dowiadywanie się o zmianach niejako „przypadkiem”?

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polski Bus łączy siły z Arrivą

Komunikacja

Polski Bus łączy siły z Arrivą

Witold Urbanowicz 30 czerwca 2016

PolskiBus poszerza ofertę dzięki współpracy z Żak Expressem

Komunikacja

PolskiBus poszerza ofertę dzięki współpracy z Żak Expressem

Jakub Dybalski 17 czerwca 2016

Polski Bus wypełni pustkę po likwidowanym połączeniu TLK?

Komunikacja

Polski Bus wypełni pustkę po likwidowanym połączeniu TLK?

Michał Szymajda 06 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5