Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Polska największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-02-05 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE
fot. Solaris
Rynek autobusów elektrycznych – mimo pandemii – znacząco się umocnił. Dużo na tym zyskali polscy producenci. Według danych, prawie co drugi autobus elektryczny kupowany w 2020 roku w Unii Europejskiej pochodził z Polski.

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport z którego wynika, że mimo pandemii wywołanej COVID-19, eksport polskich autobusów elektrycznych na rynki Unii Europejskiej znacząco przyspieszył. – Na rosnącej popularności elektromobilności zyskała Polska, która od kilku lat specjalizuje się w produkcji i eksporcie autobusów elektrycznych – czytamy w dokumencie.

Jak podkreśla PIE pozycja Polski w eksporcie autobusów elektrycznych w UE wyraźnie się umocniła – z 10 proc. w 2017 r. do 46 proc. w pierwszych 10 miesiącach 2020 r. Oznacza to, że Polska stała się największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE. Wyprzedziliśmy Belgię, która odpowiada za 36 proc. unijnego eksportu. Dużo mniejsze znaczenie miały Czechy (7 proc.), Niemcy (4 proc.) oraz Holandia (niespełna 2 proc.).

Udział w tym miało trzech producentów zlokalizowanych w Polsce: Solaris ze swoim autobusem Solaris Urbino Electric, Volvo, który we Wrocławiu produkuje pojazd 7900 Electric, a także Man, którego pierwsze pojazdy Lion’s City E zjechały z linii produkcyjnej w październiku 2020 r. Największy udział w tak dobrym wyniku Polski w Unii Europejskiej miał jednak Solaris, który dotychczas pozyskał zamówienia na ponad 1000 pojazdów elektrycznych – tyle ogółem wyprodukował i sprzedał autobusów do połowy listopada 2020 roku.

Według danych GUS, do listopada polscy producenci dostarczyli zagranicę autobusy elektryczne o wartości 213,4 mln euro, co oznacza wzrost o 50,7 proc. licząc rok do roku. Największym odbiorcą polskich autobusów w poprzednim roku były Niemcy i Włochy – odpowiednio 36,9 proc. oraz 35,2 proc.


Passa rynku autobusów z alternatywnym zasilaniem ma trwać dalej. Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na dążenie Unii Europejskiej do realizowania polityki klimatycznej Europejskiego Zielonego Ładu. Kładziony ma być nacisk na elektromobilność w sferze transportu. Według prognoz

BloombergNEF, udział pojazdów elektrycznych w światowej flocie autobusów miejskich do 2025 r. ma osiągnąć 47 proc. Na znaczeniu mają także zyskiwać autobusy wodorowe. Od momentu premiery w 2019 r. pierwszego wodorowego autobusu Solarisa, producent otrzymał już zamówienia na 57 takich pojazdów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5