Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Polska: Co czwarty sprzedawany autobus napędzany gazem ziemnym

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-10-28 11:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PGNiG Obrót Detaliczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska: Co czwarty sprzedawany autobus napędzany gazem ziemnym
fot. Autosan
W 2020 roku na polskich drogach pojawiło się już 116 nowych autobusów gazowych. To blisko połowa wszystkich ekologicznych autobusów zarejestrowanych w naszym kraju od początku roku. Gaz ziemny w postaci sprężonej (CNG) i skroplonej (LNG) to najchętniej wybierane przez polski transport publiczny paliwo alternatywne.

– W tym momencie co czwarty sprzedawany w Polsce nowy autobus jest napędzany gazem ziemnym. Cieszymy się, że dynamiczny rozwój tego rynku stał się faktem. Nie ulega wątpliwości, że paliwa gazowe to jedyne dostępne na rynku dojrzałe rozwiązanie, które pozwala na szybką redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń przy jednoczesnym obniżeniu kosztów użytkowania floty – podkreśla Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za rozwój segmentu CNG i LNG w Polsce.

Do końca września 2020 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 462 nowe miejskie autobusy, a ponad 250 z nich jest wyposażonych w ekologiczne napędy alternatywne. Wśród nich najczęściej kupowane są autobusy na gaz ziemny, które stanowią 45 proc. całego segmentu. Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku na ulice polskich miast wyjechało już 116 takich pojazdów.

– Wymiana taboru na gazowy pozwala na redukcję emisji: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz pyłów PM do 99 proc. Oprócz korzyści ekologicznych, ważny jest również aspekt finansowy. Koszt zakupu autobusu CNG jest zaledwie nieco wyższy niż autobusu zasilanego olejem napędowym, ale równocześnie znacznie niższy niż koszt zakupu pojazdu elektrycznego. To szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy z powodu pandemii przychody przewoźników są niższe – dodaje Marcin Szczudło.

Jednym z miast, które konsekwentnie stawia na ekologiczny napęd gazowy jest Warszawa, gdzie po ulicach jeździ 220 autobusów na CNG i LNG. Ponadto MZA niedawno rozstrzygnęło przetarg na dostawy kolejnych 160 autobusów na gaz ziemny. Na wykorzystanie gazu w miejskim transporcie zbiorowym postawiły także m.in. Rzeszów, Tarnów, Gdynia, Tychy, Suwałki, Radom i Bielsko-Biała. Nic więc dziwnego, że sprzedaż CNG na stacjach PGNiG w I półroczu 2020 roku wzrosła o prawie 50 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MZA Warszawa podpisały umowę z Solarisem na 70 autobusów CNG

Komunikacja

MZA Warszawa podpisały umowę z Solarisem na 70 autobusów CNG

Witold Urbanowicz 04 sierpnia 2020

MZA Warszawa rozstrzygnęły przetarg na 90 autobusów LNG

Komunikacja

MZA Warszawa rozstrzygnęły przetarg na 90 autobusów LNG

Witold Urbanowicz 04 sierpnia 2020

MZA Warszawa rozstrzygnęły przetarg na 70 autobusów CNG

Komunikacja

MZA Warszawa rozstrzygnęły przetarg na 70 autobusów CNG

Witold Urbanowicz 23 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5