Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Innowacyjny tramwaj Solarisa. Polscy beneficjenci ze środkami z Innotaboru

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-06-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Innowacyjny tramwaj Solarisa. Polscy beneficjenci ze środkami z Innotaboru
mat. prasoweZdjęcie ilustracyjne - wstępna wizualizacja tramwaju Solarisa dla Lipska
Trwa proces podpisywania umów w związku z dofinansowaniem w ramach programu sektorowego Innotabor. Prowadzi go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które rozdziela środki na innowacyjne pomysły w sektorze transportu kolejowego i tramwajowego. Udało się już podpisać cztery umowy za 31,5 mln zł. W pierwszej edycji wartość dofinansowań wyniesie prawie 157 mln zł.

NCBiR ogłosiło pierwszy konkurs w ramach programu Innotabor w połowie lipca zeszłego roku. Innotabor to sektorowy program finansowy dedykowany projektom dotyczącym taboru szynowego. Prowadzi go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym założeniem programu jest znaczące podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności polskiego przemysłu taboru szynowego oraz przemysłu z nim kooperującego, a także rozwój dziedzin nauki związanych z taborem szynowym.

W pierwszej edycji programu sektorowego Innotabor wpłynęło 14 projektów, które starały się o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mimo że przeszły one pozytywną ocenę formalną, to po ocenie merytorycznej panelu ekspertów zakwalifikowanych do dofinansowania zostało tylko 13 wniosków. Producenci złożyli je na łączną kwotę dofinansowania 160,3 mln zł. Sumaryczna kwota wybranych jednak do dofinansowania wniosków to 156,7 mln zł, natomiast ich całkowita wartość to 318 mln zł, z czego ponad 161 mln zł stanowi wkład stawiających na innowacje przedsiębiorców.

Cztery umowy na innowacje

Jak informuje biuro prasowe NCBiR-u, do tej pory udało się podpisać cztery umowy na kwotę 31,5 mln zł. Dofinansowanie w kwocie 3,16 mln zł otrzymały Zakłady Aparatury Chemicznej "Chemet", które opracują proekologiczny wagon do przewozu skroplonych produktów gazowych, w szczególności butanu i jego pochodnych, o powiększonej pojemności zbiornika i obniżonej masie własnej przy standardowej długości wagonu o symbolu WP125.

Kolejnym beneficjentem jest firma Medcom, która z Innotaboru otrzymała 3,4 mln zł na wielosystemowy układ napędowy i zasilania przeznaczony do elektrycznych zespołów trakcyjnych z wykorzystaniem elementów półprzewodnikowych SiC. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Umowę na dofinansowanie podpisał także Solaris, który otrzymał 10,41 mln zł. Firma chce opracować tramwaj nowej generacji z innowacyjnymi systemami pokładowymi. Z kolei firmy Mlabs oraz Techsolutions Group prowadzą prace nad tramwajem pomiarowym do pomiarów parametrów i oceny stanu infrastruktury, na co otrzymały aż 14,5 mln zł dofinansowania.

Kolejny konkurs jednak szybciej?

Wyłonione w konkursie projekty mają różne okresy realizacji, a termin zakończenia większości z nich przypada na lata 2020–2021. – Warto przy tym podkreślić, że termin podpisania umowy nie determinuje terminu daty rozpoczęcia projektu, ponieważ zgodnie z regulaminem konkursu wykonawcy mogli rozpocząć projekty już dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie – informuje biuro prasowe. Zgodnie jednak z umową wykonawcy są zobowiązani do wdrożenia wyników projektu, poprzez wprowadzenie do własnej działalności, sprzedaż rozwiązania lub udzielenie licencji, w ciągu 3 lat od zakończenia realizacji projektu.

W ramach programu sektorowego Innotabor planowane jest ogłoszenie jeszcze 2 konkursów. Kolejny konkurs zostanie ogłoszony w połowie 2018 roku. Jednak, jak przyznał Jakub Murawski, zastępca kierownika sekcji zarządzania programami badań Innotabor z NCBiR, podczas debaty o prędkim wspieraniu polskich innowacji na IV Europejskim Forum Taborowym, możliwe jest jednak przyspieszenie daty startu kolejnego konkursu. – Obecnie w ramach Komitetu Sterującego Programu, w którego składzie znajdują się przedstawiciele polskiego sektora producentów taboru kolejowego, trwają prace poświęcone określeniu zakresu tematycznego, budżetu i harmonogramu kolejnego konkursu – podaje biuro. Dopiero po zakończeniu posiedzenia znana będzie kwestia terminu uruchomienia kolejnej edycji.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Wodorowy Solaris już w Lublinie

Komunikacja

Wodorowy Solaris już w Lublinie

Solaris 07 września 2023

PK Racibórz z nowymi Solarisami

Komunikacja

PK Racibórz z nowymi Solarisami

Redakcja/inf. pras. 06 września 2023

NCBiR: Polski autobus elektryczny ma szansę na sukces eksportowy [film]

Komunikacja

NCBiR podpisał już umowy na elektrobusy z 24 miastami

Komunikacja

Zobacz również:

Wodorowy Solaris już w Lublinie

Komunikacja

Wodorowy Solaris już w Lublinie

Solaris 07 września 2023

PK Racibórz z nowymi Solarisami

Komunikacja

PK Racibórz z nowymi Solarisami

Redakcja/inf. pras. 06 września 2023

NCBiR: Polski autobus elektryczny ma szansę na sukces eksportowy [film]

Komunikacja

NCBiR podpisał już umowy na elektrobusy z 24 miastami

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5