Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Polska policja poleca rower na czas koronawirusa

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-05-12 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny/policja.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska policja poleca rower na czas koronawirusa
fot. MS
Komendy Policji od Słupska po Warszawę zachęcają do korzystania z roweru podczas restrykcji związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Liczne miasta w całej Europie i na świecie wdrażają środki umożliwiające większą swobodę przemieszczania się do pracy miłośnikom dwóch kółek. Wygląda na to, że trendy dotarły również nad Wisłę, także dzięki komunikatom policji.

"Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas pandemii" – apelują w mediach stróże prawa.

Najważniejsze są zachowania samych rowerzystów

"Pamiętajmy o wzajemnej życzliwości wszystkich użytkowników ruchu drogowego. W każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów. Na bezpieczeństwo ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, a przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji" – dodano w przekazie do cyklistów.

"Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu to co najmniej jedno światło pozycyjne z przodu barwy białej lub żółtej selektywnej oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt z tyłu. Ponadto każdy rower musi mieć jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku" – przypominają stróże prawa.

Autostrady i drogi ekspresowe nie dla cyklistów

"Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych" – podkreślono w komunikacie.

"Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy, to wówczas jezdnią, możliwie blisko prawej krawędzi. Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach" – apelują dalej stróże prawa.

"Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany. Zakazuje się również czepiania innych pojazdów i jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach, a także kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości oraz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku" – dodano w przekazie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5