Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Polemika SKM ws. PKM: Preferencje pasażerów poznamy po uruchomieniu pociągów

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
18-08-2015
Ostatnia modyfikacja:
02-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Polemika SKM ws. PKM: Preferencje pasażerów poznamy po uruchomieniu pociągów
fot. PKM Trójmiasto
Do artykułu Pawła Rydzyńskiego, dotyczącego niedoskonałości w rozkładzie jazdy pociągów SKM Trójmiasto, które od 1 września rozpoczną kursowanie po linii PKM, odniósł się zarząd PKP SKM Trójmiasto. Zapraszamy do lektury polemiki.

Tekst pt. "PKM: Nawet pół godziny oczekiwania na przesiadkę we Wrzeszczu" ukazał się na łamach portalu 12 sierpnia. Odpowiadając na tezy zawarte w tekście, w poniedziałek 17 sierpnia odniósł się do nich Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM Trójmiasto i Bartłomiej Buczek, członek zarządu ds. przewozów tej samej spółki. Publikujemy go niemal w całości i zachęcamy do dyskusji.

Preferencji pasażerów jeszcze nie znamy


Przy okazji omawiania na konferencji prasowej w dniu 23 lipca br. wniosków złożonych do PKP PLK SA, opracowującej rozkład jazdy na ww. linii, podkreślany był fakt, że tworzenie rozkładu jazdy odbywało się w warunkach trwających jeszcze prac inwestycyjnych w obszarze stacji Gdańsk Osowa oraz na odcinku Gdańsk Osowa – Gdynia Główna na linii kolejowej nr 201. Podkreślano również, iż spółka PKP SKM rozpocznie wykonywanie przewozów na nowej – podkreślamy: nowej infrastrukturze, a zatem nieznane są jeszcze szczegółowe preferencje przyszłych pasażerów pociągów kursujących po linii PKM.

Jednoznacznie zadeklarowano, że rozkład ten będzie modyfikowany, jeśli do organizatora przewozów, PKP SKM jako przewoźnika lub PKM SA, jako zarządcy infrastruktury kierowane będą wnioski podróżnych sugerujące wprowadzenie do rozkładu jazdy korekt usprawniających funkcjonowanie połączeń kolejowych na tej linii. Deklaracje te nie pozostały gołosłowne – zgłoszone wnioski dotyczące wydłużenia okresu kursowania pociągów w godzinach późnonocnych (około 0:00 – 1:30) oraz wczesnorannych (3:00 – 4:00) tak, aby możliwe było dotarcie pociągiem po linii PKM na pierwsze ranne loty oraz powrót z lotniska dla pasażerów przybywających do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy ostatnimi przylotami, zaowocowały niezwłocznie ujęciem wnioskowanych połączeń w rozkładzie jazdy.

Prace inwestycyjne i istniejące przewozy determinują rozkład jazdy


Niestety, omawiane wcześniej prace inwestycyjne na linii 201 oraz na linii 202 (w odniesieniu do odcinka Gdańsk Gł. – Gdańsk Wrzeszcz) w istotny sposób zdeterminowały kształt rozkładu jazdy. Niemożliwe stało się niestety, co wiadomo już było na etapie składania wniosków, wytrasowanie pociągów do i z Gdyni Gł. Wyjątkiem są tu cztery pociągi pierwsze wczesnoranne oraz pięć ostatnich pociągów późnonocnych, których uruchomienie odpowiednio z i do Gdyni Gł. z przyczyn technicznych (podsył składów pociągów do obsługi połączeń realizowanych na linii 248) jest niezbędne. Podczas konferencji prasowej w dniu 23 lipca br. jednoznacznie zaakcentowano, że docelowo pociągi na linii PKM kursować będą w relacji Gdańsk Gł. lub Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Gł. i w relacji przeciwnej.

Czas pomiędzy odjazdami można wykorzystać na zakupy i dojście na peron

W publikacji zwraca się uwagę na czas oczekiwania na pociągi SKM w Gdańsku Wrzeszczu wynoszący między godziną 18 a 21 około 15 minut. To prawda, rozkład jazdy pociągów SKM na linii 250 ulega wówczas rozrzedzeniu do 15 minut, ale też w naszej ocenie czas oczekiwania we Wrzeszczu nie jest dotkliwy dla podróżnych, a w szczególności nie obniżającą atrakcyjności naszych połączeń. Pociągi SKM przyjeżdżające z linii PKM do Gdańska Wrzeszcza przyjeżdżają na inny peron aniżeli peron 3, z którego odjeżdżają pociągi SKM. Jeśli wziąć pod uwagę konieczność opuszczenia przez podróżnych pociągów na stacji Gdańsk Wrzeszcz, w tym przez podróżnych z bagażem (pasażerowie podróżujący z lotniska), konieczność przejścia na peron PKP SKM, czas ten skraca się do około 10 minut. Raz jeszcze podkreślę, że nie jest to – i jak mi się zdaje jest to stwierdzenie dość obiektywne – czas nadmiernie długi. Dodamy też, że biorąc pod uwagę funkcjonowanie na stacji w Gdańsku Wrzeszczu punktów handlowych i usługowych (kioski z prasą, obiekty gastronomiczne, toaletę publiczną), czas 14-15 minut między pociągami umożliwia skorzystanie z tych punktów.

Maciej Lignowski, prezes PKP SKM Trójmiasto.

Bartłomiej Buczek, członek zarządu PKP SKM Trójmiasto, dyrektor ds. przewozów.

Cały komentarz na portalu Rynek-kolejowy.plZapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Prawo & Finanse

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Jakub Rösler 01 października 2021

Zobacz również:

SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na 10 zespołów trakcyjnych

Komunikacja

SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na 10 zespołów trakcyjnych

Michał Szymajda 11 września 2022

SKM modernizuje kolejny przystanek. Tym razem Gdynia Orłowo

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Prawo & Finanse

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Jakub Rösler 01 października 2021

Zobacz również:

SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na 10 zespołów trakcyjnych

Komunikacja

SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na 10 zespołów trakcyjnych

Michał Szymajda 11 września 2022

SKM modernizuje kolejny przystanek. Tym razem Gdynia Orłowo

Prawo & Finanse

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5