Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Polbus-PKS Wrocław: Przewozy nie są zagrożone, ale część linii nadal zawieszona

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-08-20 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polbus-PKS Wrocław: Przewozy nie są zagrożone, ale część linii nadal zawieszona
fot. Kasper FiszerAutobus Polbus-PKS w Sulistrowiczkach
Najważniejszy przewoźnik regionalny z Dolnego Śląska przetrwał trudny czas pandemii i zapewnia, że nie ma ryzyka wstrzymania przewozów. Przyznaje jednak, że część połączeń nie wróciła do rozkładu jazdy. Na żadnej z tras potoki nie wróciły do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.

Okres pandemii dla większości przewoźników wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej był bardzo trudny. Kondycja rynku autobusowego transportu na obszarach pozamiejskich od lat jest zła, a wprowadzone obostrzenia gospodarcze i zmiany w życiu społecznym dodatkowo skomplikowały byt przedsiębiorstw. Kilka z nich zrezygnowało niedawno z kontynuowania działalności przewozowej. Wśród takich fitm znalazł się np. PKS Łódź. Zupełnie inna jest natomiast sytuacja Polbus-PKS Wrocław, który wprowadził pewne zmiany w ofercie, ale kontynuuje obsługę linii regularnych.

Część połączeń lokalnych wciąż jest zawieszona

Nie oznacza to jednak, że spółka nie odczuła skutków ograniczeń. – W najgorszym momencie (całkowity lockdown) spadek liczby pasażerów sięgnął 80 proc. – mówi Mariusz Kruk, prezes zarządu Polbus-PKS. Wówczas przedsiębiorstwo zawiesiło większość kursów. Nie funkcjonowały też obsługiwane przez przewoźnika zamknięte przewozy szkolne, a klienci nie wynajmowali autokarów w celu obsługi turystyki.

Trudności nie skończyły się jednak wraz ze stopniowym luzowaniem obostrzeń i uspokajaniem się sytuacji epidemicznej. – W przypadku żadnej linii komunikacji regularnej potoki nie powróciły do stanu sprzed pandemii – stwierdza nasz rozmówca. Należy też podkreślić, że nie wszystkie połączenia, które wypadły z rozkładu jazdy w okolicach marca 2020 r., zostały później przywrócone. Wciąż nie jest wykonywana część kursów w relacjach lokalnych wokół Oleśnicy.

Pomogło wsparcie rządowe, szansą była obsługa ruchu turystycznego

– Przy okrojonej liczbie kursów pozostajemy też na głównych kierunkach – przyznaje prezes Polbus-PKS. Zapewnia jednocześnie, że aktualna kondycja finansowa spółki nie stwarza ryzyka konieczności zaprzestania utrzymywania kursów regularnych. Nie jest też zagrożona działalność w obszarze przewozów szkolnych, pracowniczych i turystycznych. Na obecną sytuację wpłynęły m.in. rządowe instrumenty pomocowe. Wrocławski przewoźnik korzystał z umorzeń składek ZUS i ze wsparcia dla małych i średnich przedsiębiiorstw udzielanego przez Polski Fundusz Rozwoju w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 2.0.

Pomimo nieprzywrócenia wszystkich kursów regularnych spółka stara się obsługiwać nowe rynki. W tym roku w sezonie letnim obsługiwała więc nowe trasy nad morze (do Jarosławca m.in. przez Dąbki i Darłówko) oraz na Ziemię Kłodzką. Na razie nie wiemy natomiast, czy i kiedy zwiększy się liczba połączeń na trasach regionalnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rząd proponuje konsolidację PKS-ów pod skrzydłami PKP SA

Prawo & Finanse

Rząd proponuje konsolidację PKS-ów pod skrzydłami PKP SA

Witold Urbanowicz 12 stycznia 2021

Prezydent Wrocławia przygarnia kota porzuconego na dworcu PKS

Komunikacja

Prezydent Wrocławia przygarnia kota porzuconego na dworcu PKS

Witold Urbanowicz 02 lutego 2019

Wrocław. Rusza modernizacja dworca PKS

Przestrzeń

Wrocław. Rusza modernizacja dworca PKS

jd/inf. pras. 22 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5