Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Podmiejskie autobusy połączą Stawigudę i Gryźliny z Olsztynem

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-08-10 13:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Podmiejskie autobusy połączą Stawigudę i Gryźliny z Olsztynem
fot. MJ
Rozwija się siatka połączeń podmiejskiej komunikacji Olsztyna. Do gminy Dywity, która jest obsługiwana autobusami MPK Olsztyn, dołączy teraz gmina Stawiguda, która zyska autobusowe połączenie ze stolicą regionu. Właśnie podpisano porozumienie.

Już nie tylko Dywity, ale także Stawiguda chce zapewnić mieszkańcom gminy bezpośrednie połączenia autobusowe do Olsztyna. Dzięki podpisanemu w Urzędzie Miasta w Olsztynie dzisiaj (10.08.) porozumieniu, możliwe będzie uruchomienie od 1 września podmiejskiej komunikacji.

– Każdego dnia z całego powiatu do naszego miasta wjeżdża ok. 17 tys. aut – mówił prezydent Piotr Grzymowicz. – Dlatego tak ważne jest inwestowanie w komunikację publiczną. Takie działania to krok w kierunku zmniejszenia indywidualnego ruchu samochodowego na ulicach – dodaje.

Stawiguda, podpisując porozumienie obowiązujące do końca 2019 roku, deklaruje, że do końca roku do funkcjonowania autobusów dopłaci nieco ponad 332 tys. złotych. Natomiast w ciągu kolejnych 12 miesięcy – ponad 978,7 tys. złotych. Autobusy nowej linii 129 będą ruszać z placu Roosevelta i zatrzymywać się w miejscowościach Tomaszkowo, Dorotowo, Stawiguda, Miodówek, Zezuj i Gryźliny. W ciągu dnia ma zostać zapewnionych 7 kursów pojazdami o długości 12 metrów. Trzy pary kursów w godzinach porannych, dwie w godzinach popołudniowych oraz dwie w godzinach wieczornych.

Jak wskazują władze gminy, połączenia mają być alternatywą dla coraz powszechniejszych busów, które często mają mało wspólnego z wygodą. Współpraca z Olsztynem jest także podyktowana rosnącą liczbą mieszkańców i koniecznością zapewnienia młodzieży dojazdu do szkół. – Wielu mieszkańców pracuje albo uczy się w Olsztynie – przyznaje wójt Stawigudy, Irena Derdoń. – Nie mam wątpliwości, że współpraca będzie korzystna dla każdej ze stron – podkreśla.

W związku z tym, że Olsztyn zliberalizował politykę biletową i wycofał tzw. „drugą strefę”, połączenia do gminy Stawiguda będą standardowo kosztować jak dotychczas – biletów jednorazowe za 3 zł i 1,5 zł oraz bilety miesięczne w cenie 80 zł normalny i 40 zł ulgowy. Dzięki temu, mieszkańcy gminy będą mogli korzystać także z autobusów po Olsztynie, co powinno zachęcić ich do przesiadki z busów.

Stawiguda myśli także nad rozwojem siatki połączeń gminnych. W planach jest zapewnienie kursów do Bartążka, Rusi i Bartąga, tak by dzięki przesiadce w Stawigudzie, mieszkańcy regionu mogli komfortowo dotrzeć do Olsztyna. Trwa postępowanie na zakup autobusów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowe MAN-y już w Olsztynie

Komunikacja

Nowe MAN-y już w Olsztynie

Przemysław Farsewicz 31 maja 2018

Olsztyn z umową na ITS. Będą nowe tablice, biletomaty i kamery

Komunikacja

Olsztyn z umową na ITS. Będą nowe tablice, biletomaty i kamery

Przemysław Farsewicz 25 maja 2018

Olsztyn: Kolejne skrzyżowania bez strzałek kierunkowych

Komunikacja

Olsztyn: Kolejne skrzyżowania bez strzałek kierunkowych

Przemysław Farsewicz 25 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5