Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Podlaskie: Nadchodzi komercjalizacja przewozów PKS finansowanych z FRPA

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
07-06-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Podlaskie: Nadchodzi komercjalizacja przewozów PKS finansowanych z FRPA
fot. Kasper FiszerDworzec autobusowy w Suwałkach
Województwo podlaskie nie będzie już organizatorem 45 linii autobusowych obsługiwanych przez PKS Nova. Część kursów zostanie bowiem przekształcona w połączenia komercyjne. Z jednej strony oznacza to zmniejszenie obciążeń budżetowych samorządowego budżetu, z drugiej zaś – brak dotacji z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

W okresie pandemii COVID-19 spółka Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova SA, która powstała z połączenia kilku dawnych PKS-ów m.in. z Białegostoku i Suwałk, przeżywała poważne problemy finansowe. Jak zapewnia właściciel przedsiębiorstwa, samorząd województwa podlaskiego, najgorszy czas dla spółki minął, bo udało się jej odzyskać płynność finansową. Osiągnięto to przy tym w dużej mierze dzięki kredytom, a nie zyskom z działalności operacyjnej czy wsparciu bezzwrotnemu.

Doszło do cięć w ofercie połączeń komercyjnch

Wśród przyczyn zażegnanego kryzysu UMWP podaje długotrwałe ograniczenia w życiu gospodarczym i okresy nauki zdalnej w szkołach. – Sytuacja finansowa spółki w 2021 r. nie należała do łatwych. Zarząd spółki pozyskał preferencyjne pożyczki w ramach rządowego programu Tarcza dla dużych firm PFR na kwotę ponad 10 mln zł. W grudniu 2021 r. skorzystano także z programu Wsparcie dla przewoźników realizujących komunikację regularną, dzięki czemu pozyskano ok. 3,4 mln zł – mówi Małgorzata Półtorak, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Dodaje, że w kwietniu tego roku PKS odnowił zaś kredyt w swoim bankowym rachunku bieżącym.

Województwo podlaskie przyznaje, że w czasie pandemii doszło do redukcji oferty, skalę cięć określa przy tym mianem nieznacznej. PKS jest jedynym operatorem na liniach, na których przewozy organizuje UMWP dzięki dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Aktualnie ruch prowadzony jest na 45 liniach marszałkowskich (o jedną więcej niż w roku ubiegłym). Niebawem ma się to jednak zmienić, bo aktualny układ zostanie utrzymany tylko do końca czerwca.

Mniejsza dotacja centralna, ale i mniejsze obciążenie budżetu

– Po tym terminie część kursów lub całych linii zostanie wdrożona do istniejących lub nowych linii komercyjnych – poinformowała nasza rozmówczyni. Działanie to ma być zgodne z polityką transportową samorządowego przedsiębiorstwa. Należy zauważyć, że z jednej strony będzie się ono wiązać z utratą dotacji z rządowego programu, z drugiej zaś zmniejszy skalę wydatków z budżetu wojewódzkiego na funkcjonowanie systemu publicznego transportu zbiorowego.

Samorząd zapewnia, że PKS Nova zamierza kontynuować niezbędną wymianę taborową. Można się więc spodziewać zakupów autobusów, które uzupełniłyby flotę firmy. Na razie nie znamy jednak szczegółowych planów w tym zakresie.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warmińsko-mazurskie: Koniec PKS-ów w Ełku i Olecku

Komunikacja

Białystok: PKS Nova będzie zwalniać pracowników

Komunikacja

Białystok: PKS Nova będzie zwalniać pracowników

Roman Czubiński 06 listopada 2021

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warmińsko-mazurskie: Koniec PKS-ów w Ełku i Olecku

Komunikacja

Białystok: PKS Nova będzie zwalniać pracowników

Komunikacja

Białystok: PKS Nova będzie zwalniać pracowników

Roman Czubiński 06 listopada 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5