Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Po 79 latach powstał kolejny plan budowy wrocławskiego metra

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2013-04-10 17:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Po 79 latach powstał kolejny plan budowy wrocławskiego metra
Rynek kolejowy
Pomysł budowy wrocławskiego metra pojawił się już przed II wojną światową. W 1934 roku rada miejska uchwaliła wstępny plan jego budowy. Od tego czasu minęło 79 lat, a budowa metra we Wrocławiu to nadal jedynie plany.

Obecne plany zakładają, że wrocławskie metro będzie miało 36 km długości i 34 przystanki - informuje "Gazeta Wyborcza". Zostanie ono wydrążone m.in. pod Dworcem Głównym, Wyspą Słodową oraz w pobliżu Rynku. Biuro Rozwoju Wrocławia wytyczyło przebieg planowanych linii.

- Rozpoczęliśmy przygotowanie bazy danych, na podstawie których będzie można podjąć decyzję, czy budować metro we Wrocławiu. Jeszcze nie wiemy, jakie są szanse na realizację tej inwestycji. Jesteśmy na początku drogi. Jednak prowadzone przez nas prace przybliżają miasto do możliwości podjęcia decyzji -- mówi "Gazecie Wyborczej" Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia.

Biuro przygotowało już wstępne studium przebiegu linii metra we Wrocławiu. Największe węzły przesiadkowe zaplanowano przy dworcu Świebodzkim, dworcu Mikołajów, dworcu Nadodrze, pl. Grunwaldzkim i dworcu Głównym. "Linie metra krzyżowałyby się na wspólnym węźle u zbiegu ul. Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej. Jeden z tuneli drążony byłby pod zabytkowym centrum miasta, a dokładnie między ul. Szewską i Kuźniczą.

Budowa stacji metra w samym Rynku według planistów nie jest dobrym pomysłem, bo każdy taki przystanek musi być wyposażony w sporych rozmiarów urządzenia służące wentylacji tunelu. Ze względów estetycznych trudno sobie wyobrazić ich montaż w sąsiedztwie ratusza" - informuje "Gazeta Wyborcza".

Planiści ujęli na planie także miejsce, w którym powstanie stacja trakcyjno-postojowa. Zostanie ona wybudowana na końcu tunelu prowadzącego do Akademii Medycznej przy ul. Borowskiej albo w pobliżu stacji kolejowej Wrocław Gądów. Studium przygotowane przez BRW zostanie teraz przekazane do dalszych analiz, które prowadzi Polska Akademia Nauk.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komunikacyjni mistrzowie internetu, czyli ToLubiąKobiety

Komunikacja

Komunikacyjni mistrzowie internetu, czyli ToLubiąKobiety

Kasper Fiszer 28 sierpnia 2014

Jak polskie miasta marzą o metrze

Przestrzeń

Jak polskie miasta marzą o metrze

Justyna Urbaniak 06 marca 2014

"Megametro" we Wrocławiu?

Przestrzeń

"Megametro" we Wrocławiu?

Jakub Madrjas 22 kwietnia 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5