Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Płock tworzy jedną z największych w Polsce flot autobusów hybrydowych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-08-01 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Płock tworzy jedną z największych w Polsce flot autobusów hybrydowych
fot. UM Płock
Miasto Płock ogłosiło dwa przetargi na dostawę autobusów o napędzie hybrydowym. Oba to zamówienia wariantowe, więc po zakończeniu dostaw mazowieckie miasto będzie dysponowało flotą od 21 do 29 autobusów z takim napędem. Będzie to jedna z największych flot hybryd w Polsce, porównywalna z tą z Sosnowca, gdzie dostawy właśnie trwają.

Dziś lokalny przewoźnik Komunikacja Miejska w Płocku, korzysta z nieco ponad setki autobusów, które są sukcesywnie wymieniane. Dwa rozpisane właśnie przetargi w istotny sposób odnowią tabor, w dodatku, wbrew obecnej modzie na elektromobilność, w Płocku zdecydowano się na zakup klasycznych autobusów hybrydowych. Nie wskazano progu finansowego, ale będzie to jedna z większych inwestycji taborowych w tym roku. Środki na ten cel Płock pozyska z funduszy unijnych.

Pierwszy przetarg dotyczy zakupu 17 fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich o długości 12 metrów z opcją rozszerzenia zamówienia o 4 kolejne pojazdy. Autobusy muszą posiadać napęd hybrydowy. Powinny mieścić 80 pasażerów z czego minimum 20 na miejscach siedzących. Minimum pięć z nich musi być dostępne z poziomu niskiej podłogi. W każdym pojeździe powinno się znaleźć jedno miejsce na wózek inwalidzki, a także jedno na wózek dziecięcy oraz biletomat to sprzedaży biletów papierowych i doładowywania kart z biletami elektronicznymi.

O wyborze oferty decydująca będzie cena (60 proc.). 32 proc. punktów będzie można otrzymać za kryteria techniczne, w tym rodzaj zawieszenia przedniego, zużycie paliwa wg SORT 2 oraz ilość miejsc dostępnych z niskiej podłogi. Pozostałe 8 proc. punktów będzie zależało od długości gwarancji całopojazdowej (najlepiej 6 lat) i na magazyn energii (najlepiej ponad 12 lat). Co ciekawe do przetargu dopuszczeni są wykonawcy, który mają uporządkowaną sytuację finansowo-organizacyjną, ale zamawiający nie wymaga konkretnych zabezpieczeń finansowych, ani doświadczenia.

Drugi przetarg dotyczy przegubowców o długości ok. 18 m. Płock chce ich kupić 4, ale z opcją na kolejne 4. Chodzi o pojazdy mieszczące 130 pasażerów, z czego minimum 38 na miejscach siedzących. Poza tym wyposażenie ma być podobne do pojazdów krótszych – 5 miejsc dostępnych z niskiej podłogi, po jednym miejscu na wózek inwalidzki i dziecięcy, a także biletomat. Kryteria skomponowano identycznie jak w przypadku przetargu dotyczącego autobusów 12–metrowych.

W obu przypadkach termin otwarcia ofert wyznaczono na 7 września. W obu przypadkach termin wykonania zamówienia określono na 30 maja 2018 r.

O tym, czym się różnią autobusy hybrydowe od hybryd elektrycznych możecie przeczytać tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sosnowiec. Kolejne autobusy hybrydowe Volvo

Komunikacja

Sosnowiec. Kolejne autobusy hybrydowe Volvo

jd/inf. pras. 24 lipca 2017

Kielce z hybrydami od Solarisa w 2018 r.

Przestrzeń

Kielce z hybrydami od Solarisa w 2018 r.

Witold Urbanowicz 07 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5