Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PLK odsłoniły mural ku czci Dmowskiego w tunelu na Warszawie Wschodniej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
15-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowały mural na stacji Warszawa Wschodnia dla uczczenia Romana Dmowskiego – uważanego za jednego z ojców niepodległości. Na ścianie, w przejściu podziemnym dla podróżnych, od strony ul. Kijowskiej zamieszczono wizerunek patrioty i jego sentencję dedykowaną Polakom. Malunek powstał z budżetu i inicjatywy kolejowej spółki.

Wizerunkowi Dmowskiego pejzaż współczesnej Warszawy z symbolem Polski Walczącej oraz sentencja wypowiedziana przez działacza narodowego – „Trzeba być „Nowoczesnymi Polakami” rozumiejącymi zarówno rodzącą się Nową Polskę, jak i cały mechanizm współczesnego świata”.

– Widoczne na muralu słowa Romana Dmowskiego są szczególnie aktualne dzisiaj, gdyż jesteśmy świadkami dynamicznych zmian. Kolej ma tu oczywiście szczególny swój udział, gdyż rozwój jaki ze sobą niesie wpisuje się w dynamikę rozwoju naszego państwa oraz świata. Łączymy ludzi, budujemy komunikacyjne mosty i przybliżamy Polaków, niwelując wszelkie odległości. Stajemy się więc wykonawcami niejako testamentu, który zostawił nam Roman Dmowski, a który każdego dnia będziemy czytać w tym miejscu – podróżując do szkoły czy pracy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Roman Dmowski (1864-1939) to jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

Stworzenie ściennego obrazu na stacji Warszawa Wschodnia, poświęconego tej wybitnej postaci nie jest przypadkowe – to właśnie tu, w 1864 r. w Kamionku (obecnie osiedle na obszarze warszawskiej dzielnicy Praga-Południe), przyszedł na świat. W 2020 r. na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia odbyła się uroczystość nadania mu imienia Romana Dmowskiego.

Mural jest dostępny dla podróżujących na stacji Warszawa Wschodnia, w przejściu prowadzącym do peronów od strony ul. Kijowskiej. Jak przekonują PLK, obraz poprawił estetykę tunelu i stanowi nie tylko atrakcję wizualną, ale również zachętę do poznawania historii Polski i ludzi, którzy przyczynili się do jej niepodległości.

Prace nad 8-metrowym obrazem, który został namalowany na 7 osobnych płytach, trwały kilka miesięcy. Artystka, Izabela Siemiątkowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poświęciła wiele uwagi, aby oddać całą głębię i znaczenie historycznej postaci. Roman Dmowski namalowany jest w charakterystycznej pozie, z wyrazistym profilem.

Stworzenie muralu wpisuje się w działania PLK dotyczące pielęgnowania historii i dbania o dziedzictwo narodowe. Podobne przedsięwzięcie zrealizowano w ostatnim czasie w przejściu podziemnym na stacji Czechowice-Dziedzice. W tunelu łączącym ulice Kolejową i Hutniczą murale pokryły ściany w obiekcie i nawiązują do historii kolei, miasta oraz regionu. Działania zrealizowała lokalna artystka.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5