Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Pleszew: Nominacja do międzynarodowej nagrody za rewitalizację terenów pokolejowych

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-05-09 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UMiG Pleszew

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pleszew: Nominacja do międzynarodowej nagrody za rewitalizację terenów pokolejowych
fot. Roman K. UrbaniakW budynku dawnego dworca kolejowego mieści się biblioteka
Projekt „Pociąg do kultury” czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe w Pleszewie został nominowany do prestiżowego konkursu urbanistycznego w Barcelonie. – Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

European Prize for Urban Public Space – czyli Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej – to wyróżnienie, które przyznawane jest od ponad dwóch dekad przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie i Wiedniu, a także paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Ideą konkursu jest propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich. Nagroda przyznawana jest zarówno projektantom jak i inwestorom. Tegoroczna edycja – z uwagi na przerwę spowodowaną pandemią obejmuje projekty ukończone w latach 2018-2021. Wśród nominowanych znalazł się Pleszew i „Pociąg do kultury”, czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe obejmujące nowe siedziby biblioteki i domu kultury oraz tereny przyległe (ul. Kolejowa oraz plac między ul. Ogrodową i Targową, gdzie znajduje się m.in. centrum przesiadkowe transportu publicznego).

Nominację pleszewskiej inwestycji zgłosił Piotr Lewicki – znany polski architekt z Biura Projektów Lewicki Łatak z Krakowa, który jest także członkiem Rady Ekspertów barcelońskiego Centrum. – To ogromny zaszczyt. Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak. Finał konkursu odbędzie się w lipcu. Ze zgłoszeń jury wyłoni 20 projektów, które będą walczyć o zwycięstwo.

To nie pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla pleszewskich zrewitalizowanych terenów pokolejowych. W ubiegłym roku Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało „Pociągowi do kultury” nagrodę główną w konkursie architektonicznym na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Kapituła konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości historycznych oraz jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji.


fot. UMiG Pleszew

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5