Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pleszew: Kolej miejska o dwóch szerokościach toru

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-08-22 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pleszew: Kolej miejska o dwóch szerokościach toru
fot. Kasper FiszerPociąg SKPL w Pleszewie
W wielkopolskim Pleszewie funkcjonuje niewielki system, który można by określić mianem kolei miejskiej. Ze stacji kolejowej Pleszew położonej poza miastem do jego centrum dojechać można pociągiem Pleszewskiej Kolei Lokalnej obsługiwanym przez SKPL Cargo. To jedyna linia wywodząca się z dawnego systemu wąskotorowych kolei dojazdowych, która wykorzystywana jest całorocznie w regularnym ruchu pasażerskim.

Na przełomie wieków ówczesne przedsiębiorstwo państwowe Polskie Koleje Państwowe zawiesiło ruch pasażerski na wszystkich eksploatowanych wówczas kolejach wąskotorowych. Wśród nich był także krótki, czterokilometrowy odcinek pomiędzy stacjami Pleszew Wąskotorowy i Pleszew Miasto w południowej Wielkopolsce, który pozostawał ostatnim czynnym fragmentem dawnej sieci Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej. Niemal dwie dekady później pleszewska „kolej miejska” kursuje nawet dziesięć razy na dobę, jednak rzadko po wąskim torze.

Udana reaktywacja po kilku próbach

O Pleszewskiej Kolei Lokalnej pisaliśmy już na naszych łamach w 2013 r. Wówczas informowaliśmy, że transport szynowy przegrał z drogowym, a po kilku próbach reaktywacji przewozów przez nowego operatora – SKPL – pleszewianie znów stracili dogodne połączenie ze stacją kolejową Pleszew, która wbrew swojej nazwie znajduje się w sąsiedniej wsi Kowalew. Droga do trwałego przywrócenia ruchu wydaje się bowiem kręta.

Pomiędzy 2013 a 2017 r. operator wznawiał jeszcze przewozy, wykorzystując do ich obsługi tabor wąskotorowy. W 2017 niewielki przewoźnik sprowadził z Czech cztery normalnotorowe wagony motorowe serii 810. Niedługo potem pojazdy te zastąpiły wąskotorowy rumuński wagon MBxd2 w obsłudze pleszewskiej wąskotorówki. Było to możliwe, bo cały odcinek z Pleszewa Wąskotorowego do Pleszewa Miasta funkcjonuje jako trójszynowy splot torowy: jedna szyna służy pojazdom przystosowanym zarówno do ruchu po torze szerokości 750, jak i 1435 mm. Kolejne dwie zapewniają zaś kompletność toru każdego z rozstawów.

Dwa nowe przystanki – w Pleszewie i w Kowalewie

Dziś normalnotorowe pociągi ze stacji Pleszew Wąskotorowy odprawiane są sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku i w niedziele. Dworzec Pleszewskiej Kolei Lokalnej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji „dużej kolei” Pleszew, a kursy obsługiwane obecnie przez spółkę SKPL Cargo są zsynchronizowane z ruchem pociągów Polregio i Kolei Wielkopolskich z i do Poznania. Przeciwległa stacja Pleszew Miasto położona jest w centrum miejscowości.

Atrakcyjność PKL zwiększają utworzone w ostatnich latach przystanki pośrednie: Przy Kauflandzie (w Pleszewie) i Plac Zabaw (w Kowalewie). Czas przejazdu w pełnej relacji wynosi 10 minut. Za bilet jednorazowy trzeba zapłacić 3 zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jest szansa na pociągi do Ciechocinka

Komunikacja

Jest szansa na pociągi do Ciechocinka

Michał Szymajda 19 stycznia 2019

Ozorków: Prywatnych tramwajów raczej nie będzie

Komunikacja

Ozorków: Prywatnych tramwajów raczej nie będzie

Kasper Fiszer 16 kwietnia 2018

SKPL pojedzie z Jasła do Zagórza jako podwykonawca PKP Intercity

Komunikacja

SKPL pojedzie z Jasła do Zagórza jako podwykonawca PKP Intercity

Michał Szymajda 28 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5