Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Plany Ostrowca Świętokrzyskiego na rozwój. COVID miastu nie straszny

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
04-03-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Plany Ostrowca Świętokrzyskiego na rozwój. COVID miastu nie straszny
fot. MZK Ostrowiec Św.
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w 2019 roku powołała nową spółkę do pełnienia funkcji operatora komunikacji miejskiej. Miejski Zakład Komunikacji rok później przejął obsługę wszystkich linii i od razu musiał sprostać wyzwaniom pandemii. Miasto podkreśla, że dzięki stabilnej i efektywnej gospodarki finansowej, udało się uzyskać dobre wyniki w budżecie.

Ostrowiec Świętokrzyski w 2019 roku powołał do życia spółkę Miejski Zakład Komunikacji, która od początku 2020 r. została operatorem transportu publicznego na terenie miasta. Zastąpiła ona dotychczasową spółkę – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ostrowiec Świętokrzyski w pandemii

Wiele miast zmaga się ze zmniejszonymi dochodami do budżetu z powodu pandemii. Tymczasem Ostrowiec Świętokrzyski zdaje się nie potwierdzać tej tezy. Prezydent miasta, Jarosław Górczyński, określa nawet kondycję miasta jako dobrą, co umożliwia realizację wielu zadań i projektów ważnych dla mieszkańców.

– Podstawą skutecznego działania jest prowadzenie stabilnej i efektywnej gospodarki finansowej, której odzwierciedleniem jest budżet miasta – podkreśla prezydent. – Rok 2019 był dla nas kolejnym z rekordową wysokością zrealizowanych dochodów, a rok 2020, mimo pandemii COVID-19 i mniejszych wpływów do miejskiej skarbonki, również można zaliczyć do udanych. Pomimo ograniczeń zapewniliśmy właściwe warunki do sprawnego funkcjonowania wszystkich miejskich jednostek, a także pomocy społecznej, sportu i rekreacji, kultury, transportu miejskiego, a także szeroko rozumianej gospodarki komunalnej – mówi Górczyński. Włodarz miasta podkreśla, że rok 2021 rozpoczął się od spłaty zadłużenia. – Jako jeden z niewielu samorządów w Polsce rządzonych przez prezydenta nie jesteśmy uzależnieni od kredytów, pożyczek czy obligacji – podkreśla.

Jedna z najtańszych ofert biletowych w kraju

Komunikacja miejska w Ostrowcu Świętokrzyskim w ubiegłym roku musiała dostosować się do wymogów epidemiologicznych. Ograniczono sprzedaż biletów przez kierowców i wprowadzono elektroniczny system dystrybucji biletów. Wprowadzono także ograniczenia w przewozie osób w każdym autobusie oraz strefy zabezpieczające kierowców. Jak przekazuje miasto, ilość wozokilometrów wykonanych przez nową spółkę w 2020 roku była mniejsza o 15 tys. w stosunku do zaplanowanych. – Pozwoliło to zachować rekompensatę na planowanym poziomie w budżecie oraz w pełni zabezpieczyć potrzeby przewozowe mieszkańców. Inne działania spółki min. tzn. pozyskanie środków „z tarczy” zapewniło wynik dodatni firmy oraz płynność finansową w 2020 roku – przyznaje prezydent Górczyński. Podkreśla także, że nie ma w planach korekty oferty biletowej. – Bilet za 1,50 zł w granicach administracyjnych miasta będzie podtrzymany, by zapewnić wszystkim mieszkańcom dostęp do publicznego transportu miejskiego. Wpisuje się to w szerszy kontekst miejskiej polityki prowadzonej przez ostrowiecki samorząd. Dzięki temu Ostrowiec Świętokrzyski znany jest z tego, że posiada jedne z najniższych stawek za opłaty komunalne – mówi.

Rozwój komunikacji w trzech etapach

Inwestycje w rozwój komunikacji miejskiej są podzielone na trzy etapy. Pierwsze dwa są już realizowane, a dofinansowuje je Unia Europejska w ramach RPO województwa świętokrzyskiego. W ramach pierwszego etapu programu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” określanym na 20 mln zł, miasto chce pozyskać dziesięć nieskoemisyjnych autobusów, które zastąpią obecnie eksploatowane. Przetarg planowany jest na II kwartał 2021 roku. W planach jest też wdrożenie zintegrowanego biletu miejskiego. Przetarg na to zadanie zaplanowano na 3 kwartał 2021 roku.

Udało się natomiast zamontować 40 wiat przystankowych. Z kolei w trakcie jest budowa nowej bazy dla operatora transport, wraz ze stacją obsługi, warsztatami, budynkiem administracyjno-dworcowym i myjnią autobusową. Inwestycja planowana jest do kwietnia 2021 roku.

Drugi etap rozwoju komunikacji miejskiej również jest szacowany na 20 mln zł. Projekt przewiduje przede wszystkim przebudowę niezbędnej infrastruktury w rejonie mającej powstać w I etapie przedsięwzięcia nowej bazy komunikacji miejskie. Zaplanowano przebudowę ul. 11 Listopada od ul. Samsonowicza do ul. Ogrodowej z zatokami, buspasem, oświetleniem energooszczędnym, ścieżką rowerową i chodnikiem.

Projekt zakłada również zakup 5 autobusów hybrydowych wraz z wyposażeniem oraz montaż 10 wiat przystankowych i tablic informacji przystankowej z inteligentnym systemem. Urzędnicy wskazują, że rozpoczęcie realizacji zadania wyznaczono na II kwartał 2021 r.

Miasto zamierza realizować także III etap projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Pomóc w tym mają środki zewnętrzne, o które miasto wnioskuje w ramach programu „Zielony transport publiczny” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W planach jest nabycie ośmiu nowych autobusów wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną. Miasto wnioskuje także o przeszkolenie 20 kierowców i 10 mechaników z obsługi bezemisyjnych pojazdów. Więcej o złożonym przez Ostrowiec Świętokrzyski wniosku pisaliśmy tutaj.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Komunikacja

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Tomasz Śniedziewski 12 sierpnia 2023

Ostrowiec Świętokrzyski wybiera chińskie elektrobusy

Komunikacja

Ostrowiec Świętokrzyski kupuje nowe autobusy

Przestrzeń

Ostrowiec Świętokrzyski kupuje nowe autobusy

Witold Urbanowicz 14 lipca 2021

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Komunikacja

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Tomasz Śniedziewski 12 sierpnia 2023

Ostrowiec Świętokrzyski wybiera chińskie elektrobusy

Komunikacja

Ostrowiec Świętokrzyski kupuje nowe autobusy

Przestrzeń

Ostrowiec Świętokrzyski kupuje nowe autobusy

Witold Urbanowicz 14 lipca 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5