Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne: wielka nowelizacja wchodzi w życie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
25-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
25-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne: wielka nowelizacja wchodzi w życie
fot. Janusz Jakubowski, CC BY 2.0, commons.wikimedia.orgSolaris Urbino 12III, #1415, MZA Warszawa
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku została podpisana przez prezydenta. Reforma ma na celu uproszczenie oraz ujednolicenie procedury planistycznej. Już pod koniec września bieżącego roku stopniowo zacznie wchodzić w życie. Jakie zmiany wprowadza dokument oraz kogo dotyczy?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia 2023 roku. Oznacza to, że już od 24 września zacznie obowiązywać część nowych przepisów, a pozostałe wejdą w życie wraz z początkami 2025 i 2026 roku. Długo wyczekiwane zmiany mają na celu znaczne uproszczenie, a także przyspieszenie procedury planistycznej.

Nowe przepisy niosą za sobą szereg zmian, m.in. zwiększenie wpływu społeczeństwa na decyzje podejmowane w planowaniu przestrzennym, wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, planu ogólnego gminy, który zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, wprowadzenie nowej formy planu miejscowego – zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI), zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego jako systemu teleinformatycznego.

Trwające od 2020 roku prace nad projektem ustawy przyniosły rezultat w postaci tegorocznej nowelizacji, która ma być korzystną zmianą przede wszystkim dla gmin, jej mieszkańców oraz inwestorów współpracujących z gminami. Dla transportu miejskiego jest to również szansa na to, aby w procedurze planowania uwzględniane były takie kwestie, jak dobry system komunikacyjny, który pozwoli m.in. na odpowiednie połączenie nowo powstających osiedli z pozostałą częścią miasta.

Dokładne zapoznanie się ze zmianami, jakie stopniowo są i będą wprowadzane, pomoże w ich odpowiednim zrozumieniu, a w późniejszym etapie – uwzględnieniu interesów wszystkich, których nowe przepisy dotyczą. W tym celu Zespół Doradców Gospodarczych TOR zaprasza na szkolenie „Nowelizacja planowania przestrzennego 2023 – wprowadzenie”, które będzie idealną okazją do zaznajomienia się reformami. Już w środę 4 października omówione zostaną zmiany, które wprowadza nowelizacja. Aby wziąć udział w szkoleniu, należy zarejestrować się na stronie tor-konferencje.pl.

Chcesz zorganizować to szkolenie w swojej firmie w formule zamkniętej? Zapytaj nas o ofertę! Czekamy na Państwa!
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5