Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Plan transportowy Dolnego Śląska bez Dworca Świebodzkiego

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
28-06-2016
Ostatnia modyfikacja:
01-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Plan transportowy Dolnego Śląska bez Dworca Świebodzkiego
fot. Michal460, wikimedia commonsDworzec Świebodzki we Wrocławiu
Zarząd województwa przyjął plan inwestycji transportowych na lata 2014- 2020. Jest w nich szereg inwestycji drogowych, głównie obwodnic najważniejszych dolnośląskich miast, ale zabrakło przywrócenia połączeń na Dworcu Świebodzkim i uruchomienia linii kolejowej do lotniska.

„Plan inwestycji transportowych o znaczeniu regionalnym” to samorządowy dokument, który określa priorytety inwestycyjne dla Dolnego Śląska na najbliższe lata. Plan zawiera 34 inwestycje drogowe o największym znaczeniu dla województwa, które mają być zrealizowane przy wsparciu funduszy strukturalnych w latach 2014 - 2020.

Dworzec Świebodzki wciąż bez połączeń

W planie zabrakło dwóch projektów, o których na Dolnym Śląsku jest głośno od dłuższego czasu. Chodzi o przywrócenie połączeń na nieczynnym dzisiaj dworcu Wrocław Świebodzki oraz uruchomieniu linii do lotniska. Dla mieszkańców Dolnego Śląska szczególne znaczenie ma przywrócenie połączeń z dworca Świebodzkiego, który znajduje się w samym centrum Wrocławia i byłby świetnym punktem do obsługi ruchu regionalnego.

– Z uwagi na fakt że, realizacja inwestycji pozwalających na uruchomienie połączeń kolejowych do stacji Wrocław Świebodzki oraz do portu lotniczego nie jest przewidziana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, nie znajdują się one w Planie inwestycji transportowych. Realizacja tych zadań planowana jest ze środków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych we Wrocławiu – mówi Wojciech Zdanowski, dyrektor departamentu infrastruktury w urzędzie wojewódzkim.

Brak tych inwestycji w planie transportowym świadczy jednak o tym, że przez władze województwa nie są one zaliczane do listy kluczowych zadań o charakterze regionalnym, przeznaczonych do realizacji w najbliższych latach.

Obwodnice w budowie, ważna kolej

Część z inwestycji drogowych zawartych w planie jest już realizowana. Urzędnicy chcą też wykorzystać unijne pieniądze na budowę obwodnic: Brzegu Dolnego i Miękini oraz dokończenie budowy wschodniej obwodnicy Wrocławia. Plan transportowy zawiera też założenia związane z rozwojem połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. To rewitalizacje linii: 285 na odcinku Wrocław – Świdnica; linia nr 274 (fragment Jelenia Góra – Zgorzelec) oraz trasy 137 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Legnica. - Ponadto w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych planujemy rewitalizację linii 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice oraz linii 285 na odcinku Świdnica - Jedlina Zdrój – tłumaczy Zdanowski.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Śląskie z ofertami na remont torów w Katowicach Szopienicach

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie z ofertami na remont torów w Katowicach Szopienicach

Witold Urbanowicz 30 listopada 2022

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Śląskie z ofertami na remont torów w Katowicach Szopienicach

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie z ofertami na remont torów w Katowicach Szopienicach

Witold Urbanowicz 30 listopada 2022

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5